Alman istihbaratı: Çin, DSÖ'ye baskı yaptı

Koronavirüsün ilk ortaya çıktığı dönemde Çin'in DSÖ'ye "insandan insana bulaşmadığını" söylemesi için baskı yaptığı iddia edildi.

DÜNYA 10.05.2020, 20:47 Burak!
Alman istihbaratı: Çin, DSÖ'ye baskı yaptı

Koronavirüs salgınının başladığı ilk günden bugüne kadar Çin ile Dünya Sağlık Örgütü arasındaki ilişkiler sürekli sorgulandı.

ABD Başkanı Donald Trump, Dünya Sağlık Örgütü'nün Çin'in istekleri doğrultusunda hareket ettiğini savundu ve yapılacak yardımları kesme kararı aldı.

Çin ile DSÖ arasındaki karanlık ilişki

DSÖ, para konusunda alınan bu kararın ardından açık bir şekilde Çin'in sözcülüğüne savundu.

Yaşanan gelişmelerin ardından Çin, DSÖ'ye 30 milyon dolarlık bağışta bulundu.

Gerilim sürerken Alman İstihbarat Teşkilatı (BND) konuya ilişkin araştırmalar yaptı.

Alman istihbarat servisi olayın peşinde

Alman istihbaratının yaptığı araştırmalara ulaşan Alman haber dergisi Der Spiegel okuyucularına özel bir haber servis etti.

"Salgın uyarısı yapmasını ertelemesini istedi"

Haberde, ''21 Ocak'ta Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, yaptığı telefon görüşmesinde, DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus'dan, virüsün kişiden kişiye bulaşması hakkında bilgi vermekten kaçınmasını ve bir salgın uyarısı yapmasını ertelemesini istedi." ifadelerine yer verildi.

DSÖ kabul etmedi

DSÖ ise iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, şu açıklamayı yaptı: “Der Spiegel’in iddiaları asılsız ve gerçek dışıdır. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 21 Ocak’ta hiçbir görüşme yapmamıştır. Bu tür asılsız haberler salgınla mücadele konusunda DSÖ’nün ve dünya genelindeki çalışmaların gündemini değiştirme amacı taşıyor. Ayrıca, Çin hükümeti zaten 20 Ocak’ta corona virüsünün insandan insana bulaştığını açıklamıştı.”

Yorumlar (0)
13
hafif yağmur