Alman İçişleri Bakanı'ndan aşırı sağ uyarısı!

Almanya İçişleri Bakanı Seehofer, "Almanya’da aşırı sağ ve aşırı sağ teröründen kaynaklanan tehdit büyüktür." diye konuştu.

DÜNYA 30.10.2019, 18:03
Alman İçişleri Bakanı'ndan aşırı sağ uyarısı!

Almanya'da içişleri, adalet ve aile bakanlıkları tarafından aşırı sağ ve nefret suçlarına karşı mücadelenin daha da artırılması amacıyla hazırlanan önlemler paketi bakanlar kurulunda onaylandı.

Almanya Basın ve Enformasyon Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, bakanlar kurulu tarafından kabul edilen önlemler paketinde, internet üzerinden işlenen suçlarla mücadele konusunda Federal Kriminal Dairesi’nde (BKA) bir merkezin kurulacağı kaydedildi.

Açıklamada, internet ortamındaki nefret söylemleri ve ölüm tehditleri gibi suç sayılabilecek paylaşımların internet şirketleri tarafından bu merkeze bildirilmesinin zorunlu kılınacağı belirtildi.

Ateşli silahlara ilişkin yasal düzenlemenin de sıkılaştırılacağı ifade edilen açıklamada, Anayasayı Koruma Teşkilatı’nda (iç istihbarat servisi) aşırı sağla mücadelenin daha da yoğunlaştırılacağı, eyaletler ile federal düzeydeki güvenlik birimlerinin bilgi paylaşımının artırılacağı ifade edildi.

Aşırı sağ, Yahudi düşmanlığı ve ırkçılıkla mücadele kapsamında sivil toplum örgütleri tarafından yapılan programlara desteğin artırılacağı söylenen açıklamada, güvenlik birimlerdeki personelin artırılmasının da planlandığı kaydedildi.

"Aşırı sağ teröründen kaynaklanan tehdit büyüktür"

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Adalet Bakanı Christine Lambrecht ve Aile Bakanı Franziska Giffey ile Federal Basın Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, aşırı sağ tehlikesine değinerek, “Almanya’da aşırı sağ ve aşırı sağ teröründen kaynaklanan tehdit büyüktür." ifadesini kullandı.

Bu tehdidin büyük bir sorun olduğunu ve bundan sonuçlar çıkarılması gerektiğini belirten Seehofer, bu önlemler paketinin hızlı bir şekilde hazırlanması nedeniyle memnuniyet duyduğunu belirtti.

Halle kentinde 3 hafta önce bir sinagoga yönelik saldırıya da değinen Seehofer, Almanya’daki sinagogların korunması için tedbirlerin alındığını belirterek, kiliselerin ve camilerin de korunması ve güvenliğin sağlanması gerektiğini belirtti.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu