Alman bakandan İngilizlere net tavır: Standart uyumu yoksa ortak pazar da yok!

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Birleşik Krallık'ın Brexit sonrası AB'nin ortak pazarında kalabilmesi için AB standartlarını kabul etmek zorunda olduğunu söyledi.

DÜNYA 29.01.2020, 11:43
Alman bakandan İngilizlere net tavır: Standart uyumu yoksa ortak pazar da yok!

Alman Die Zeit gazetesine Brexit sonrası geçiş dönemi hakkında bir yazı kaleme alan Almanya Dışişleri Bakanı heiko Maas, Birleşik Krallık'ın Brexit sonrasında da Avrupa Birliği'nin (AB) ortak pazarında kalabilmesi için AB standartlarını kabul etmek ve uygulamak zorunda olduğunu, buna ek olarak tüketici hakları ve çevrenin korunması gibi konularda da taviz vermek zorunda olduğunu açıkladı.

Standartlar olmazsa ortak pazara erişim yok

"Yıl sonuna kadar ilişkimizin şekli konusunda oldukça net olmalıyız" diyen Maas, "Bu yüzden açıkça söyleyeyim: Evet, sıfır gümrük vergisi ve sıfır ticaret engelini hepimiz istiyoruz, ancak bu sıfır damping ve sıfır adaletsiz rekabet anlamına geliyor" şeklinde konuştu. Alman Dışişleri Bakanı, işçilerin, tüketicilerin ve çevrenin korunmasında "benzer standartlar olmazsa dünyanın en büyük ortak pazarına erişim olmaz" diyerek Birleşik Krallık'a karşı oldukça net bir tavır ortaya koydu.

Maas, Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği'nin yürüteceği Brexit sonrası ekonomik ilişkilerin "AB'ye zarar vermeyecek şekilde olması" yönündeki düşüncesini de vurguladı.

"Avrupa Güvenlik Konseyi" için çalışmalar hızlandı!

Güvenlik ve savunma politikaları hakkında konuşan bakan, Birleşik Krallık ve AB'nin yeni bir işbirliği formatı oluşturmaları gerektiğinin altını çizerken buna "Avrupa Güvenlik Konseyi kurulabilir" diyerek örnek verdi. Heiko Maas, böylesi bir konseyin Avrupa'nın güvenliği için önemli olan stratejik konularda ortak bir tutum geliştirilmesine yardımcı olabileceğini ve uluslararası kriz durumlarında daha hızlı hareket edilmesini sağlayabileceğini söyledi. Maas, "Gelecekteki ilişkimize bir temel oluşturmak adına Fransa'yla böyle bir konsey için çalışmalarımızı elimizden geldiğince hızlı bir şekilde yürütüyoruz" diye konuştu.

Maas, AB'nin kapılarının her zaman bir geri dönüşe açık olduğunu da vurgularken "Eğer bu ayrılık beklenen kadar kesin bir son yaratmayacaksa, Brüksel'deki masamızda ve kalbimizde bir yerinizin olduğunu her zaman bilmelisiniz" diyerek yazısını sonlandırdı.

Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu