Alman Bakan: Durum utanç verici!

Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Gerd Müller, Yunanistan’daki sığınmacı kamplarındaki durumu "utanç verici" olarak değerlendirdi.

DÜNYA 05.05.2020, 13:41
Alman Bakan: Durum utanç verici!

Alman Bakan Gerd Müller, Yunanistan'daki sığınmacıların kalmak zorunda olduğu ancak yetersiz koşullara sahip kamplardaki durumu eleştirdi. Müller, Midilli’de bulunan Moria kampını ziyaret ettiğini belirterek, "3 bin kişi için planlanan kampta 20 bin kişinin sıkıştırılıp ne şekilde yaşadığını gördüm." şeklinde konuştu.

Avrupa’nın ortasında bu gibi durumların kabul edilmesinden utanç duyduğunu dile getiren Müller, Birleşmiş Milletler standartlarında insan onuruna yakışan şartlarda kamplara ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

"Çocukların alınması sorunu çözmüyor!"

Müller, Almanya’nın Yunanistan’daki kamplardan refakatsiz 47 mülteci çocuğu ülkeye getirmesine değinerek, "Çocukların oradan tahliye edilmesi sorunu çözmüyor." ifadelerini kullandı.

Almanya, Yunanistan’daki refakatsiz 47 mülteci çocuğu bir ay önce ülkeye getirmiş, mart ayında AB Komisyonu, çoğu refakatsiz çocuklardan oluşacak şekilde 1600 mültecinin Yunanistan'dan üye ülkelere dağıtılması için girişim başlatmıştı.

Yorumlar (0)
17
açık