Acı tablo açıklandı: Binlerce ölü ve kayıp

BM (Birleşmiş Milletler), Libya'da sel felaketinde 3 bin 958 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

DÜNYA 18.09.2023, 23:49 topcu
Acı tablo açıklandı: Binlerce ölü ve kayıp

BM OCHA (İnsani İşler Koordinasyon Ofisi), ülkede meydana gelen sel felaketine dair 16 Eylül tarihinde paylaştığı raporda 11 bin 300 olarak duyurduğu vefat sayısını, 3 bin 958 olarak güncelledi ve bugün yeni bir rapor daha yayımladı.

OCHA'nın raporunda DSÖ'ye (Dünya Sağlık Örgütü) dayandırarak yayımladığı veriler doğrultusunda, ülkenin doğusundaki sel felaketi sebebiyle 3 bin 958 kişinin can verdiği ve 9 bini aşkın kişinin kaybolduğu belirtildi. 

Arama kurtarma faaliyetlerinin devam ettiği ve bu sayıların artmasının tahmin edildiği vurgulandı.IOM: 40 bini aşkın kişi yerinden oldu

Birleşmiş Milletler IOM (Uluslararası Göç Örgütü) verileri doğrultusunda, Libya'nın kuzeydoğusunda 40 bini aşkın kişi yerinden oldu.

Selden en fazla etkilenen Derne şehri gibi yerlerde meydana gelen erişim kısıtlamaları sebebiyle sınırlı veri toplanabildiği belirtilen açıklamada, yerinden edilenlerin sayısının çok daha yüksek olmasının tahmin edildiğinin altı çizildi. 

Derne şehrinde minimum 30 bin kişi yerinden oldu.'Acil yardım' çağrısı


UNICEF'e (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) dayandırılan verilerde, ülkede meydana gelen selden etkilenen yaklaşık olarak 300 bin çocuğun artan kolera, ishal ile yetersiz beslenme riskine ek olarak istismar ve şiddet riskiyle de karşı karşıya kaldığı kaydedildi.

Ülke için selin ardından BM'nin CREF'ten (Merkezi Acil Durum Fonu) 10 milyon dolar ayırdığı ve akabinde 71,4 milyon dolarlık 'acil yardım' çağrısında bulunulduğu anımsatıldı.

Ülkede 884 bin kişinin gereksinim sahibi olduğu, bunlardan 250 bininin acil gereksinimlerinin karşılanmasının amaçlandığı aktarıldı.Ülkedeki sel felaketi

Orta Akdeniz'de etkisini gösteren ve 10 Eylül tarihinde ülkenin doğusunu etkisi altına alan 'Daniel Fırtınası', Derne, Suse, Merc, Beyda ve Bingazi şehirlerinde sel felaketine yol açmıştı.

Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, sel felaketi sebebiyle 11 Eylül'de Libya genelinde üç günlük yas ilan etmiş, Libya Başkanlık Konseyi ise uluslararası kurumlara ve kardeş ülkelere, 'sel felaketinden hasar gören bölgeler için yardım' çağrısı yapmıştı. 

Yorumlar (0)