AB’nin Türkiye Raporu’na sert tepki

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, AB’nin Türkiye İlerleme Raporu’na sert tepki gösterdi. Kaymakcı, haksız ve orantısız eleştirilerin kabul edilemeyeceğini söyledi.

DÜNYA 29.05.2019, 16:25
AB’nin Türkiye Raporu’na sert tepki

Avrupa Komisyonu Türkiye İlerleme Raporu’nu açıkladı. Raporda Türkiye’de enerji ve ulaştırma alanında AB müktesebatına uyumun arttığı belirtilirken, bugüne kadar açılmış 16 fasıldan 10 tanesinde bir önceki yıla göre ilerleme olmadığı bildirildi.

Türkiye’nin temel hak ve özgürlükler, adalet, içişleri, ekonomi gibi alanlarda AB müktesebatından uzaklaştığına dikkat çekilen raporda, ayrıca Türkiye’nin AB için stratejik öneme sahip bir ülke olduğuna ve mültecilere ev sahipliği yaptığına vurgu yapıldı.

KIBRIS SORUNU

Öte yandan Türkiye’nin ek protokolden doğan yükümlülükleri yerine getirmediği, Ankara’nın Güney Kıbrıs Rum kesimini tanımamaya devam ettiği ifade edildi.

Raporda YSK’nın iptal ettiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine ilişkin ifadeler de yer aldı. İptal kararının gerekçesinin ikna edici olmadığı ve AB’deki hukuki uygulamalar ile bağdaşmadığı da kaydedildi.

TÜRKİYE’DEN İLK AÇIKLAMA

Türkiye’den söz konusu rapora ilk tepki Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı’dan geldi. Kaymakcı, Türkiye’nin rapordaki tutarlı eleştirileri not edeceğini belirterek, “Haksız ve orantısız eleştirileri kabul etmemiz mümkün değil. Bu rapor AB’nin varoluşsal krizlerini yansıtmaktadır.” dedi.

Türkiye’nin Avrupa’nın parçası olduğunun altını çizen Kaymakcı, şöyle konuştu:

“Türkiye 20 fasılda ilerleme kaydett, 14 fasıl siyasi olarak engellenmiştir. Türkiye çalışmalarına devam ediyor. Avrupa Birliği Gümrük Birliği güncellemesinde adım atmalı.

Raporda vize serbestisiyle ilgili çalışmalara atıflar var. Bu çalışmalar sonucunda bir kriterin daha toplamda da 66 kriterin yerine getirildiği de ortaya konmuş oluyor.

AB ülkemizin karşı karşıya kaldığı tehditlerin mevcudiyetini teslim etmekle birlikte bu tehditlerin boyutlarını anlamaktan uzak görünmektedir. Türkiye, özgürlük-güvenlik dengesi için çaba harcıyor.

“GÜLEN HAREKETİ İFADESİ KABUL EDİLEMEZ”

FETÖ'den bir sivil toplum kuruluşu gibi Gülen Hareketi şeklinde bahsedilmesi kabul edilemez.

Siyasi reform sürecine ilişkin yeterince vurgu yapılmadı. Sayın Cumhurbaşkanımızın vize serbestisine ilişkin talimatları netti. Pasaportlarımız AB ile uyumlu hale gelmiştir.

Yargının işleyişi alanındaki eleştiriler kabul edilemez. Yeni sistemde cumhurbaşkanı hesap verir konuma getirildi. Hukuka inanan herkes YSK kararlarına saygı duymalı.

“AB ADADAKİ GERÇEK DURUMU GÖZ ÖNÜNE ALMALI”

2016’dan beri AB toplamda 6 milyar Avroyu göndermede yeterli hızı gösterememiştir. AB göçmen krizi konusunda daha fazlasını yapmalı. AB’nin Kıbrıs sorunuyla ilgili değerlendirmelerde adadaki gerçek durumu göz önüne alması gereklidir.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetleri meşrudur. Türkiye, AB pazarıyla bütünlemiştir. Türkiye yapısal reformların adımlarını atmayı sürdürüyor. Türkiye'nin AB üyeliği en yararlı üyelik olacaktır.”

Yorumlar (0)
16°
hafif yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P