AB’den Rusya’ya 9’uncu yaptırım paketi: “Baskıyı arttırıyoruz”

Avrupa Birliği (AB), Rusya’ya karşı yaptırımlarına devam ediyor. 9’uncu yaptırım paketinin içerisine madencilik, çift kullanımlı ürünlere ihracat yasağı, 3 Rus bankası ile 200 kişinin yaptırım listesine eklendi.

DÜNYA 08.12.2022, 10:48 09.12.2022, 08:05 Merve Yüksel
AB’den Rusya’ya 9’uncu yaptırım paketi: “Baskıyı arttırıyoruz”

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya'ya yönelik yapılması planlanan 9'uncu yaptırım paketinin ayrıntılarını paylaştı.

“Rusya’nın üstündeki baskıyı arttırıyoruz”

Rusya’nın Ukrayna'ya yıkım ve ölüm getirdiğini ifade eden von der Leyen, “Rusya tarafından altyapı ve siviller hedef alınıyor. Ukrayna'yı kış aylarında kasıtlı bir şekilde felç etmeye uğraşıyorlar. Biz bu konuda Ukrayna'nın arkasında durmayı sürdüreceğiz. Şu ana kadar uygulamaya aldığımız 8 yaptırım paketi ile Rusya’ya tepkimizi gösteriyoruz. Şu anda da 9’uncu yaptırım paketi ile Rusya üstündeki baskıyı çoğaltıyoruz." ifadesini kullandı.

AB'nin yaptırım listesi içerisine 200 kuruluş ve kişi daha eklemeyi önerdiklerini dile getiren von der Leyen, söz konusu listede, çok sayıda siyasetçi, bakanlar, Duma ve Federasyon Konseyi üyeleri ile silahlı kuvvetlerde görevli subayları içerdiğini aktardı.

Ukrayna’nın tarım malzemelerini çalan ve Ukraynalı çocukları Rusya’ya kaçıranların listelendiğini söyleyen von der Leyen, bunların yayınlanacağını açıkladı.

“Hedefimiz Putin’i zorlamak”

Rusya Bölgesel Kalkınma Bankası'na kapsamlı bir işlem yasağı verileceğini aktaran von der Leyen, 3 Rus bankası için de yaptırım uygulamayı önerdiklerini ifade etti.

Von der Leyen, planlarının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i ekonomik açıdan zorlamak olduğunu belirtti.

Özellikle çift kullanımlı mallara yeni ihracat kısıtlamaları ve kontrolleri çoğaltmak istediklerine dikkat çeken von der Leyen, bu kapsam içerisinde Rus ordusu tarafından kullanılabilecek bilgi teknolojileri, elektronikler, sinir gazları ve temel kimyasallar ürünlerinin girdiğini ifade etti.

Yorumlar (0)