ABD'ye korku salmıştı... Sona erdi!

ABD'de 2018 yılında, özellikle New York'taki Ortodoks Yahudi mahallelerinde başlayıp diğer eyaletlere de sıçrayan kızamık salgınının sona erdiği kaydedildi.

DÜNYA 04.09.2019, 21:17 04.09.2019, 21:32
ABD'ye korku salmıştı... Sona erdi!

New York Sağlık yetkilileri, son kızamık vakasından bu yana iki kuluçka dönemi geçtiği halde yeni enfeksiyona rastlanmadığını açıkladı.

Kızamık salgınlarının, 42 güne denk gelen iki kuluçka dönemi süresi sonrası genellikle sona erdiğine karar verildiği belirtildi.

New York Sağlık Müdürü Oxiris Barbot, halkın yine de tedbirli olması gerektiğine değinerek, New Yorkluları çocuklarını okula başlamadan önce aşılatmaya çağırdı.

En bulaşıcı hastalıklardan biri

Barbot, "Aşıları zamanında yaptırmak, yeryüzünün en bulaşıcı hastalıklarından biri olan kızamığa karşı, ailemizi, komşularımızı, arkadaşlarımızı korumanın en önemli yoludur." diye konuştu.

Yetkililer, kızamık salgını için şimdiye kadar 6 milyon dolardan fazla harcama yapıldığını ve zorunlu aşı sürecinde 500'den fazla sağlık görevlisinin çalıştığını belirtti.

New York'un Brooklyn bölgesindeki Ortodoks Yahudi mahallerinde, geçen yıl ekimde, dini nedenlerle aşı yaptırmak istemeyenler nedeniyle kızamık salgını
başlamıştı. 

New York 654 kızamık vakası ile son 27 yılın en yüksek rakamına çıkmıştı.

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu