ABD ve Yunanistan'dan ortak tatbikat

ABD Hava Kuvvetleri ve Yunanistan Hava Kuvvetleri ortak tatbikat yaptı.

DÜNYA 22.06.2023, 00:28 22.06.2023, 13:44 Koray
ABD ve Yunanistan'dan ortak tatbikat

ABD Hava Kuvvetleri ve Yunanistan Hava Kuvvetlerine ait uçaklarının ortak tatbikat yaptığı açıklandı.

Yunanistan Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen açıklamada, Yunanistan'ın Larisa şehrinde gerçekleştirilen müşterek tatbikata ABD'nin KC-135 tipi havada yakıt ikmal uçağıyla, Yunanistan'ın ise F-16 savaş uçaklarıyla katıldığı kaydedildi.

ABD Hava Kuvvetleri ve Yunanistan Hava Kuvvetlerine ait uçakların havada yakıt ikmal tatbikatı gerçekleştirdiğinin altı çizilen açıklamada, tatbikatın maksadının F-16 savaş uçağı personelinin hem gündüz hem de gece havada yakıt ikmali hususunda eğitilmesi olduğu belirtildi.Türkiye ve Azerbaycan da ortak tatbikat başlattı

Öte yandan, Azerbaycan'da, Türk Hava Kuvvetleri ve Azerbaycan Hava Kuvvetlerine ait helikopterlerle müşterek tatbikat başlatıldı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda, 'Alpan 2023' adı verilen tatbikatta havalanan helikopterler temsili düşmanın toplanma, komuta ve hava savunma mıntıkalarını yakın ve uzak mesafeden ateş açarak vurdu.

Bakanlık, personelin pratik ve teorik kabiliyetlerini geliştirmenin yanı sıra birimlerin etkileşimini temin etmeyi ve savaş becerisini arttırmayı hedefleyen tatbikatın videosunu da paylaştı.
 

Yorumlar (0)