ABD ve Rus Dışişleri Bakanları Cenevre’de birbirlerine ateş püskürdü

ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile Rus mevkidaşı Lavrov, Cenevre’de bir araya geldi. Ana gündem maddesi Ukrayna-Rusya krizi olan toplantının bitişiyle birlikte ikili, basın açıklamalarında bulundu. NATO’nun Rusya’ya karşı çalıştığını belirten Lavrov’a karşılık Blinken de sözleri ile bunu adeta doğruladı: “Ukrayna’ya karşı herhangi bir saldırı olursa bunun Rusya’ya bedeli ağır olur.” 

DÜNYA 21.01.2022, 15:05 21.01.2022, 17:28 Başak Çetin
ABD ve Rus Dışişleri Bakanları Cenevre’de birbirlerine ateş püskürdü

İsviçre’nin başkenti Cenevre, bugün tarihi bir görüşmeye sahne oldu. Şehirdeki President Wilson Hotel’de bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna-Rusya krizini görüştü. Bundan önceki son toplantısını 10 Ocak 2022 tarihinde düzenleyen taraflar, kriz hakkında bir uzlaşıya varamamış ve birbirlerine karşı gelmek konusunda tüm dünyanın karşısında yarışmışlardı.  

Dünyanın bir yanında Ukrayna-Rusya krizi devam ederken ve Rus askerleri Ukrayna sınırında konuşlanırken bugün de Cenevre’de kozlar sözlü olarak paylaşıldı. Heyetleriyle birlikte görüşmelerde bulunan dışişleri bakanları, art arda basın toplantıları düzenledi. Koronavirüs pandemisi sebebiyle az basın mensubunun alındığı toplantı adeta psikolojik savaş alanıydı. Blinken: “Karşılığını veririz” 

Basın açıklamasının ilki, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken tarafından yapıldı. “Bizim hedefimiz Rusya’nın diplomasiden yana olup olmadığını anlamaktır.” ifadelerini kullanan Blinken, şu sözleri sarf etti: “Gerçekleştirdiğimiz bu görüşme, Ukrayna-Rusya krizinin çözümü için bir müzakere değil; içten bir görüş alışverişidir. Şu anda Rusya’nın önünde iki yol var. Ya bizi dinleyip diplomasi yolunu seçerler ya da çatışmayı başlatırlar. Ancak Ukrayna’ya karşı düzenlenecek olası bir saldırının karşılığı fazlaca verilecektir. Bunu Rusya tarafına ilettik. Saldırının yanıtı anında verilecektir. Bundan sonra atılacak adımlar Rusya’nın tavrına göre belli olacaktır. Rusya’ya karşı Ukrayna’nın yanında olacağız.” Lavrov: “Ukrayna’ya saldırma niyetinde değiliz” 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Blinken’den sonra konuşarak şunları ifade etti: “Rusya’nın Ukrayna’ya saldırma niyeti olmadığını daha önce defalarca söyledik, şimdi de söylüyoruz. Bugün gerçekleştirilen görüşmeden bir sonuç çıkmasını beklemiyoruz. Ancak güvenlik taleplerimiz de somut yanıtlar bekliyor. ABD, Rusya’nın Ukrayna’daki gerginliği düşürmesini istedi. NATO ise Rusya’ya karşı Ukrayna’nın tarafında. Bizim Rusya olarak kaygımız, Batı ülkelerinin Ukrayna’ya göndereceği yardımlar. ABD, Rusya’nın güvenlik taleplerine yazılı olarak yanıt vermelidir. ABD’nin gelecek hafta bize yazılı bir cevap vereceğini düşünüyoruz.” 

Konfederasyon Başkanı ile görüşecekler 

İsviçre Konfederasyon Başkanı Ignazio Cassis, Lavrov ve Blinken ile ayrıca görüşeceğini ve Türkiye saati ile 18.00’da basın açıklaması yapacağını bildirdi. 


 

Yorumlar (0)
16
açık