ABD tarihinin en büyük paketini onayladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu, ABD tarihinin en büyük ekonomik yardım paketi olan 2,2 trilyon dolarlık "teşvik paketini" onayladı.

DÜNYA 26.03.2020, 08:34 26.03.2020, 08:46 Hülya İlgin
ABD tarihinin en büyük paketini onayladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgını ile mücadele ve salgın sebebiyle zarara uğrayan vatandaş ve işletmecilerin sübvanse edilmesi için sunulan 2,2 trilyon dolarlık ekonomik teşvik paketini onayladı.

Günlerdir süren müzakere sürecinde içinde bulunan bazı madddeler nedeniyle Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti arasında gerginlik yaratan tasarı, bu kez oylamaya katılan 96 senatörün tümünün desteğini aldı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük ekonomik yardım paketi olarak tarihe geçen 880 sayfalık yardım tasarısının, en kısa sürede ABD Temsilciler Meclisi tarafından da onaylanarak imzalanması için ABD Başkanı Donald Trump'a gönderilmesi bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump ise oylamadan önce yaptığı açıklamada, "Masama gelir gelmez imzalayacağım" demişti.

Teşvik paketini içeren yardım tasarısında yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında toplum sağlık merkezleri, klinikler ve huzurevlerinin ihtiyaç duyduğu maske, solunum cihazları ve kişisel koruyucu ekipman tedariğinin yanı sıra ekonomik zarara uğrayan küçük işletmeler ve gelir kaybı yaşayan Amerikan vatandaşlarına kredi imkanı ve doğrudan ödeme yapılması bekleniyor.

Tasarıya göre, gelir konusunda belli kriterlerin altında kalan vatandaşlara bir defaya mahsus 1200 dolar nakit yardım yapılması kararlaştırılırken, küçük ölçekli işletmelere ise 377 milyar dolarlık teşvik fonu dağıtılması ve öğrencilerin okul borçlarının 30 Eylül'e kadar ertelenmesi talebi bulunuyor.

Tasarıda ayrıca büyük ölçekli firmalara personel çıkarmaması, çalışanların özlük haklarında kayıpların olmaması ya da üretimlerini başka ülkelere kaydırmaması için 500 milyar dolarlık kaynak sağlanması taahhüt ediliyor.

Yorumlar (0)
az bulutlu