ABD tarihî anlaşmadan resmen ayrıldı

ABD, SSCB ile imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) resmen ayrıldığını duyurdu.

DÜNYA 02.08.2019, 16:10 02.08.2019, 16:12
ABD tarihî anlaşmadan resmen ayrıldı

ABD Dışişleri Bakanlığı, SSCB ile 8 Aralık 1987'de imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) bugün resmen çekildiğini açıkladı.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, Rusya'nın sürekli anlaşmayı ithal ettiği gerekçesiyle ABD'nin INF'den 6 ay önce çekileceğini duyurduğu anımsatıldı.

Anlaşmanın sona ermesinden Rusya'nın sorumlu olduğu öne sürülen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"2000'li yılların ortasından bu yana, Rusya uyumsuz füzesini geliştirdi, üretti, test etti ve birden çok müfrezesini sahaya konuşlandırdı. ABD, endişelerini Rusya'ya ilk olarak 2013'te aktardı. Rusya, akabinde, sistematik olarak ABD'nin kendisini anlaşmaya itaate yönelik çabalarını 6 yıl boyunca reddetti. ABD, NATO üyelerinin tam desteğiyle, Rusya'nın anlaşmayı esastan ihlal ettiğine karar verdi ve anlaşmanın yükümlülüklerini askıya aldı. Son altı ayda ABD, Rusya'ya riayetsizliğini düzeltmek için son bir fırsat tanıdı. Rusya, önceki yıllarda olduğu gibi, anlaşma yükümlülüklerine uymak yerine füzelerini elinde tutmayı tercih etti."

Rusya da duyurdu

Rusya Dışişleri Bakanlığı da bugün SSCB döneminde ABD ile imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın (INF) resmen sona erdiğini duyurmuştu.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Sovyetler Birliği ve ABD tarafından imzalanmış olup tarafların orta ve kısa menzilli füzelerini imha edilmesini içeren anlaşma, Amerikan tarafının girişimi ile 2 Ağustos 2019 itibarıyla geçerliliğini kaybetmiştir." ifadesine yer verilmişti.

"Soğuk Savaş’ın sonunun başlangıcı" olarak nitelendirilen Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF), dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği (SSCB) lideri Mihail Gorbaçov arasında imzalanmıştı. Anlaşma, menzili 500 ile 5 bin 500 kilometre arasında olan ve karadan havaya atılabilen orta menzilli tüm nükleer ve konvansiyonel balistik füzelerin yasaklanmasını içeriyordu. 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu