ABD'nin Ukrayna'daki personellerine ilişkin kritik iddia

ABD'nin, Kiev Büyükelçiliği'nde görev yapan personellerin ailelerinin Ukrayna'dan tahliye edilmesine yönelik talimat verdiği öne sürüldü.

DÜNYA 23.01.2022, 00:37 Koray
ABD'nin Ukrayna'daki personellerine ilişkin kritik iddia

Rusya ile Ukrayna arasındaki tansiyonu düşürmek adına bir taraftan diplomatik faaliyetler yürüten, diğer taraftan Ukrayna ordusuna silah desteğinde bulunan ABD'nin ülkedeki diplomatik göreve yönelik de adım attığı iddia edildi.

ABD medyasının Amerikalı yetkililere dayandırarak yayımladığı haberde, Dışişleri Bakanlığı'nın Kiev Büyükelçiliği'nde görev yapan personellerin ailelerinin önümüzdeki haftadan itibaren ülkeden tahliye edilmesi yönünde talimat verdiği ileri sürüldü.

Söz konusu haberde, yetkililerin ülkede bulunan ABD vatandaşlarının da Ukrayna'yı terk etmesi önerisinde bulunacağını dile getirdiği öne sürüldü.

"Ticari uçuşlar devam ediyor"

ABD Dışişleri Bakanlığı, an itibarıyla bu hususta resmi bir açıklamada bulunmadı.

Bakanlık yetkilisi, hususa dair Türk medyasına yaptığı yazılı açıklamada, gelinen son aşamada bu hususta yapılacak bir duyuru olmadığını ifade etti.

Yetkili, "Güvenliğin gitgide kötüleşmesi olasılığına karşı her daim yaptığımız gibi titizlikle hazırlanmış bir acil durum planlaması yapıyoruz." sözlerini sarf etti.

COVID-19 salgını ve Rusya'nın olası askeri harekatı sebebiyle ABD vatandaşlarına halihazırda ülkeye seyahat etmemeleri önerisinde bulunduklarını anımsatan yetkili, şöyle konuştu:

"ABD'li diplomatlar ve ailelerine ilişkin tutumumuzu değiştirme kararı alınırsa da hükümetimizin oradaki bütün ABD vatandaşları için tahliyeler gerçekleştirmesi beklenmemelidir. An itibarıyla ülkeden ayrılmaları için ticari uçuşlar yapılmaktadır."

Yorumlar (0)
8
açık