ABD'nin İsrail'e bomba sevkiyatı yeniden başladı

Yaklaşık iki ay önce ABD, İsrail'in Refah şehrine saldırı planları nedeniyle sivil kayıpları önlemek amacıyla bomba sevkiyatını durdurmuştu. Şimdi, 227 kilogramlık bombaların sevkiyatı yeniden başladı ve bombaların İsrail'e ulaşması bekleniyor.

DÜNYA 11.07.2024, 10:38 Melina Ay
ABD'nin İsrail'e bomba sevkiyatı yeniden başladı

Biden yönetimi, bir tonluk bombalarla birlikte sevkiyatı durdurduğu 227 kilogramlık bombaları tekrar gönderme kararı aldı. İsrail'in Gazze şeridine yönelik saldırıları sürerken, ABD'nin bu hamlesi dikkat çekiyor. İsimsiz bir yetkili, bombaların nakliye sürecinde olduğunu ve önümüzdeki haftalarda İsrail'e ulaşmasının beklendiğini belirtti.

Yoğun nüfuslu bölgelerde kullanılabilir

Yetkili, asıl endişelerinin yoğun nüfuslu bölgelerde kullanılabilecek bir tonluk bombalar olduğunu ifade etti. 227 kilogramlık bombalar, bir tonluk bombalarla aynı sevkiyat içinde olduğu için durdurulmuştu. Ancak, 227 kilogramlık bombaların olağan sürecin bir parçası olarak sevkiyatının sürdüğü vurgulandı.

Bazı sevkiyatlar beklemede

Bir tonluk bombaların sevkiyatının ise hâlâ beklemede olduğu teyit edildi. Mayıs ayında Biden yönetimi, İsrail'in Refah kentine saldırı düzenleyeceğini açıklaması üzerine, sivil kayıpları önlemek amacıyla hem bir tonluk hem de 227 kilogramlık bombaların sevkiyatını durdurmuştu. Bu sevkiyatta bin 800 adet bir tonluk ve bin 700 adet 227 kilogramlık bomba bulunuyordu.

Yorumlar (0)