ABD'nin idam kararına AB'den tepki

AB, ABD'nin idam cezasına çarptırılan mahkumların infazlarına yeniden başlayacak olmasına "şiddetle karşı çıktığını" açıkladı.

DÜNYA 26.07.2019, 19:27
ABD'nin idam kararına AB'den tepki

Avrupa Birliği (AB), ABD'nin idam cezası alan mahkumların infazlarına yeniden başlayacak olmasına "şiddetle karşı çıktığını" belirtti.

AB Komisyonu Sözcülüğünden yapılan açıklamada, ABD'nin 2003 yılından bu yana ilk kez idam cezası alan mahkumların infazlarına yeniden başlayacağını duyurmasıyla ilgili, "Bu karar, hem ABD'de hem de dünyada ölüm cezasını ortadan kaldırma eğilimindeki artışla çelişiyor." denildi.

"AB, ÖLÜM CEZASINA ŞİDDETLE KARŞI ÇIKIYOR"

Açıklamada, ölüm cezasının, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne aykırı bir ceza olduğu kaydedilerek, "AB, ölüm cezasına şiddetle karşı çıkmakta ve bunun dünya çapında kaldırılması için çalışmaya devam edecek." ifadesi kullanıldı.

ABD Adalet Bakanlığı, federal hükümetin 2003 yılından bu yana ilk kez idam cezası alan mahkumların infazlarına yeniden başlayacağını açıklamıştı.

Söz konusu kararın, 2020'deki başkanlık seçimleri öncesinde özellikle uyuşturucu kartelleri ve adam öldürme suçlarına karışan çeteler için idam cezası isteğini dile getiren ABD Başkanı Donald Trump ile Demokratlar arasındaki tartışmaları alevlendireceği bekleniyor.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu