ABD İHA'sına füze saldırısı

MQ-9 Reaper tipi insansız hava araçlarının Yemen üzerinde Husiler tarafından düşürüldüğü belirtildi.

DÜNYA 16.06.2019, 19:25 16.06.2019, 19:55 Hakan Öksüz
ABD İHA'sına füze saldırısı

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), MQ-9 Reaper tipi insansız hava araçlarının (İHA) 6 Haziran'da Yemen üzerinde Husiler tarafından düşürüldüğünü, diğer bir MQ-9'a ise 13 Haziran'da Umman Körfezi'nde atış yapıldığını duyurdu.

CENTCOM sözcüsü Yarbay Earl Brown, yaptığı yazılı açıklamada, "Bir ABD MQ-9'u, 6 Haziran'da Yemen üzerinde Husilere ait olduğu değerlendirilen bir SA-6 tipi karadan havaya füzeyle düşürüldü." ifadelerine yer verdi.

Saldırının İran destekli olduğunu kaydeden Brown, "Angajmanın irtifası Husilerin kabiliyetlerini geliştirdiğini gösteriyor." dedi.

Yarbay Brown, bir ABD MQ-9 İHA'sına ise 13 Haziran'da Umman Körfezi'ndeki tanker gemilerine gerçekleştirilen mayın saldırısı sonrasında ateş açıldığını aktardı.

Brown, "Değerlendirmelerimize göre İran Devrim Muhafızları'nın Kokuka Courageous tankerine düzenlediği saldırıya yönelik gözetleme faaliyetlerini engellemek üzere modifiye bir İran SA-7 karadan havaya füzesi, Umman Körfezi üzerindeki bir ABD MQ-9'unu düşürmeye çalıştı." diye konuştu.

Yorumlar (0)
kapalı