ABD halkının Biden endişesi

ABD'lilerin yaklaşık olarak dörtte üçü, Joe Biden’ın yaşıyla ilişkili olarak mevcut zihinsel ve fiziksel yeteneklerinin başkanlık görevini yerine getirme hususunda endişe duyduğunu gösterdi.

DÜNYA 07.09.2023, 23:10 topcu
ABD halkının Biden endişesi

ABD'de yapılan bir ankette, Başkan Biden'ın görevdeki performansına, yaşına ve ABD'nin bulunduğu noktaya dair olumsuz görüşler ortaya konuldu.

Ankete katılım gösterenlerin yüzde 73’ü, Joe Biden’in yaşının onun mevcut zihinsel ve fiziksel yeterlilik seviyesini etkilediğini düşündüğünü kaydederken, yüzde 76’sı tekrar seçildiği takdirde bir dönem daha hizmet verme yeteneğini olumsuz etkileyeceğinden önemli bir şekilde endişe duyduğunu belirtti.

Ankete iştirak eden Demokratların yüzde 60’ı Başkan Biden’ın yaşının önümüzdeki başkanlık seçimlerine potansiyel etkisi olacağına dikkat çekerken, yüzde 61'i tekrar seçilmesi durumunda bir dönem daha başkan olarak görev yapabilme yeteneği hususunda ciddi endişelerini ifade etti.

Joe Biden, tekrar seçilirse yeni dönem görevi için yemin edeceği Ocak 2025 tarihinde 82 yaşında olacak.Görev performansı onayı yüzde 39'a geriledi

Ankette, Biden’ın yaşına ek olarak görevdeki popülaritesi, performansı ve iş onayına dönük de değerlendirmeler yapıldı. 

Katılımcılar arasında Başkan Biden’ın görev performansı onayı yüzde 39 olurken, politikalarının ekonomik şartları daha da kötüleştirdiğine inananların oranı geçtiğimiz sonbahar aylarından bu yana sekiz puan artarak yüzde 58'e yükseldi.

Katılımcıların yüzde 70’lik kısmı, ABD'de işlerin daha da kötüye gittiğini, Joe Biden'ın görevde olduğu sürenin büyük bölümünde bu durumun kalıcı olduğunu ileri sürerken, yüzde 51'i, hükümetin ABD'nin problemlerini çözmek için çok daha fazlasını yapması gerektiğini dile getirdi.

Başkan Biden'a dair kişisel algılarda da ankete katılım gösterenlerin yüzde 58'i Biden hakkında olumsuz yönde bir izlenime sahip olduklarını kaydederken, sadece yüzde 33'ü onu ABD'nin başkanı olarak görmekten dolayı gurur duydukları biri olarak nitelendirdi.

Son ankette, Joe Biden'ın halk arasında uyandırdığı güven, marta nazaran yedi puan düşüşle yüzde 28’e gerilerken, başkan olarak etkin bir şekilde hizmet edecek keskinliğe ve dayanıklılığa sahip olma düşüncesi de mart ayına nazaran altı puan düşüşle yüzde 26'ya indi.

25-31 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen ankete bin 259’u kayıtlı seçmen olmak üzere toplam bin 503 erişkin katılım gösterdi. 

Yorumlar (0)