ABD, General Kasım Süleymani'yi öldürdü

Irak televizyonu, İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ile Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis Bağdat’ta düzenlenen bir saldırıda öldüğünü duyurdu. Haberi doğrulayan Pentagon'dan "Kasım Süleymani, Trump'ın talimatıyla öldürüldü" açıklaması geldi. İran televizyonu da saldırıyı teyit etti.

DÜNYA 03.01.2020, 06:20 03.01.2020, 06:42
ABD, General Kasım Süleymani'yi öldürdü

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Donald Trump'ın talimatı ile düzenlenen operasyonda İran Devrim Muhafızları Ordusu'na (DMO) bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani'nin öldürüldüğünü açıkladı.

Pentagon'dan (ABD Savunma Bakanlığı) yapılan yazılı açıklamada, "Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordusu, ABD Başkanı Donald Trump'ın talimatı ile, Amerika Birleşik Devletleri tarafından yabancı terör örgütü olarak tanınan İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü'nün Komutanı Kasım Süleymani'yi öldürerek bölgedeki Amerikan personelini korumak için kararlı ve savunma amaçlı bir adım atmıştır." denildi.

Kasım Süleymani ve Kudüs Gücü'nün yüzlerce Amerikalının öldürülmesinden sorumlu olduğu ifade edilen yazılı açıklamada, "General Süleymani aktif olarak Irak ve bölgedeki Amerikan diplomat ve askerlerine yönelik saldırı planı yapıyordu." vurgusu dikkat çekti.

Açıklama şöyle devam etti: 

"Kasım Süleymani, Irak ve Amerikan vatandaşlarının ölmesine ve yaralanmasına yol açan 27 Aralık'taki saldırı dâhil son birkaç ay boyunca Irak'taki koalisyon üslerine düzenlenen saldırıları azmettirmişti. General Kasım Süleymani, bu hafta Amerika Birleşik Devletleri'nin Bağdat'taki Büyükelçiliğine yönelik saldırıları da onaylamıştı. Bu saldırı İran'ın gelecekteki saldırılarını caydırma amacıyla düzenlendi. Amerika Birleşik Devletleri, dünyadaki vatandaşlarımızı ve menfaatlerimizi korumak için gerekli tüm adımları atacaktır."

İran televizyonu doğruladı

İran televizyonu Kasım Süleymani'nin ABD saldırısında öldürüldüğünü doğruladı.

İran devlet televizyonu, İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in, ABD'nin Bağdat Havaalanı'nda araçlarına düzenlediği füze saldırısında öldürüldüğünü doğruladı. 

İran devlet televizyonunun haberinde, Irak'ın başkenti Bağdat'ta havaalanına düzenlenen saldırıda, Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve İran destekli Haşdi Şabi örgütünün Başkan Yardımcısı el-Mühendis'in öldürüldüğü teyit edildi. 

Saldırının ABD helikopterleri tarafından gerçekleştirildiği de kaydedildi.

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu