ABD'den YPG'ye destek: Yasadışı bir şey yapmıyoruz!

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, "Bizim için en önemli konu petrolün DEAŞ ve diğer aktörlerin eline geçmesini engellemek. Yasadışı hiçbir şey yapmıyoruz." dedi.

DÜNYA 23.11.2019, 00:12 Hakan Öksüz
ABD'den YPG'ye destek: Yasadışı bir şey yapmıyoruz!

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Suriye'nin doğusundaki petrol sahalarını "güvenceye almalarına" ilişkin, "Suriye Demokratik Güçleri (SDG), 4 yıldır kontrol ettiği petrol sahalarında çalışmaya devam ediyor, biz de Suriye stratejimizin bir parçası olarak buna yardım edeceğiz." ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Suriye'nin doğusundaki petrol sahalarını "güvenceye aldıkları" yönündeki açıklamasının uluslararası yasal dayanağı sorulan Jeffrey, "Bunun, her türlü yasal olduğuna inanıyorum." dedi.

"Petrol, DEAŞ ve diğer aktörlerin eline geçmemeli"

Suriye'deki Amerikan askerinin orada kalıp terör örgütü DEAŞ ile mücadelede "en tutarlı ortakları" olduğunu söylediği terör örgütü YPG/PKK'nın omurgasını meydana getiren Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile çalışmaya devam edeceklerini kaydeden Jeffrey, "Bizim için en önemli konu petrolün DEAŞ ve diğer aktörlerin eline geçmesini engellemek. Yasadışı hiçbir şey yapmıyoruz." diye konuştu.

Jeffrey, "SDG, 4 yıldır kontrol ettiği petrol sahalarında çalışmaya devam ediyor, biz de Suriye stratejimizin bir parçası olarak buna yardım edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

İdlib'deki gelişmelerin ise son derece endişe verici olduğunu kaydeden Jeffrey, "Ülke genelinde bir ateşkese ihtiyacımız var. Bunun İdlib'den başlaması gerek." dedi.

Yorumlar (0)
az bulutlu