ABD'den 'Türkiye' açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı, ülkemizin 'kıymetli' bir NATO müttefiki olduğunun altını çizerek, NATO'nun kuvvetlenmesi için Ankara ile çalışmayı sürdüreceklerini bildirdi.

DÜNYA 31.10.2023, 01:32 31.10.2023, 18:00 topcu
ABD'den 'Türkiye' açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Miller, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Hamas'ın terör örgütü olmadığına dönük beyanlarının akabinde ülkemizin NATO'dan çıkarılması yönündeki çağrılara dair suale, "Bu hususta düşünce ayrılıklarımıza karşın Türkiye'nin kıymetli bir NATO müttefiki olduğunu ifade edebilirim." cevabını verdi.

İttifakın kuvvetlendirilmesi adına Ankara ile çalışmayı sürdüreceklerini dile getiren Matthew Miller, İsveç'in NATO'ya üyelik protokolünün TBMM'ye (Türkiye Büyük Millet Meclisi) sevk edildiğini de anımsattı.

Miller, "NATO'nun kuvvetlendirilmesi için onlarla (Türkiye) çalışmayı sürdürmeyi büyük bir sabırsızlıkla bekliyoruz." diyerek, bahse konu kuvvetlendirme faaliyetlerinin İsveç'in NATO'ya üyeliğinin hızlıca olmasını da kapsadığına dikkat çekti. "Hamas bir terör örgütüdür"

Mevzubahis anlaşmazlığın Erdoğan yönetimiyle yaşadıkları ilk anlaşmazlık olmadığının altını çizen Miller, ülkemizi hala yapıcı ve üretken bir NATO müttefiki olarak nitelendirdiklerini ifade etti.

Miller, Erdoğan'ın bahse konu açıklamasına dair, "Hamas'ın bir terör örgütü olduğuna ilişkin değerlendirmemizde çok açık ve net olduğumuzu düşünüyorum." diye konuştu.

Florida eyaletinin Cumhuriyetçi Senatörü Rick Scott, geçtiğimiz hafta, Erdoğan'ın Hamas'ın 'terör örgütü olmadığını' dile getirmesinin akabinde NATO'ya ülkemizin üyeliğini 'ciddi anlamda gözden geçirmesi' çağrısı yapmıştı.

Yorumlar (0)