ABD'den Rusya'ya 'casus Skripal' yaptırımları

ABD, İngiltere'de geçen yıl çifte ajan Sergey Skripal'in zehirlenmesinden sorumlu tutulan Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulayacak.

DÜNYA 02.08.2019, 23:31
ABD'den Rusya'ya 'casus Skripal' yaptırımları

ABD, İngiltere'de geçen yıl çifte ajan Sergey Skripal'in zehirlenmesinden sorumlu tutulan Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulama kararı aldı.

ABD Başkanı Donald Trump tarafından imzalanan başkanlık kararnamesinde, Skripal olayıyla ilgili Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulanacağı kaydedildi.

ABD bankaları, Rusya hükümetine gıda ya da diğer tarımsal ürünlerin satın alınması haricinde kredi veremeyecek.

NE OLMUŞTU?

İngiltere'nin dış istihbarat servisi MI6 için çalıştığı ortaya çıkınca ülkesinde mahkum edilen ve daha sonra casus takasıyla İngiltere'ye gelen Rus ajan Sergey Skripal ile kızı Yulia, 4 Mart 2018'de, Salisbury'de, Sovyetler Birliği döneminde geliştirilen Noviçok isimli bir kimyasal ile zehirlenmişti.

İngiltere, Skripal'in "Rusya'nın onayıyla zehirlendiğini" öne sürüyor. Tedavilerinden sonra taburcu edilen baba ile kızının nerede tutulduğu bilinmiyor.

RUSYA İDDİALARI REDDEDİYOR

İngiliz polisi, Skripal ile kızı Yulia'nın zehirlenmesinden sorumlu tutulan ve Rus ajanları olduğu ileri sürülen kişilerin Ruslan Borişov ve Aleksandr Petrov olduğunu açıklamıştı.

Dönemin Başbakanı Theresa May ise polisin, tespit ettiği iki kişinin, Rusya'nın askeri istihbarat servisi GRU için çalıştığı sonucuna ulaştığını duyurmuştu.

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu