ABD'den kritik mesaj! Füze yerleştirebiliriz

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Asya'ya orta menzilli füzeler yerleştirmek istediklerini açıkladı.

DÜNYA 03.08.2019, 13:32 03.08.2019, 13:34
ABD'den kritik mesaj! Füze yerleştirebiliriz

ABD'nin, SSCB ile 8 Aralık 1987'de imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) resmen çekilmesinin ardından ABD Savunma Bakanı Mark Esper'den kritik bir açıklama geldi.

Mark Esper, Asya'ya orta menzilli füzeler yerleştirmekten yana olduğunu açıkladı. 

Füzeleri yerleştirmek istediğini net bir şekilde ifade eden Esper, "Ben aylar içinde gerçekleşmesini tercih ederdim ama bu şeyler beklediğinizden daha uzun zaman alıyor." diye konuştu. 

ABD: Rusya anlaşmayı ihlâl etti

ABD Dışişleri Bakanlığı, SSCB ile 8 Aralık 1987'de imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) dün resmen çekildiğini açıklamıştı.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, Rusya'nın sürekli anlaşmayı ithal ettiği gerekçesiyle ABD'nin INF'den 6 ay önce çekileceğini duyurduğu anımsatılmıştı.

Anlaşmanın sona ermesinden Rusya'nın sorumlu olduğu öne sürülen açıklamada, şu ifadelere yer verilmişti:

"2000'li yılların ortasından bu yana, Rusya uyumsuz füzesini geliştirdi, üretti, test etti ve birden çok müfrezesini sahaya konuşlandırdı. ABD, endişelerini Rusya'ya ilk olarak 2013'te aktardı. Rusya, akabinde, sistematik olarak ABD'nin kendisini anlaşmaya itaate yönelik çabalarını 6 yıl boyunca reddetti. ABD, NATO üyelerinin tam desteğiyle, Rusya'nın anlaşmayı esastan ihlal ettiğine karar verdi ve anlaşmanın yükümlülüklerini askıya aldı. Son altı ayda ABD, Rusya'ya riayetsizliğini düzeltmek için son bir fırsat tanıdı. Rusya, önceki yıllarda olduğu gibi, anlaşma yükümlülüklerine uymak yerine füzelerini elinde tutmayı tercih etti."

Rusya: Anlaşma geçerliliğini yitirmiştir 

Rusya Dışişleri Bakanlığı da dün SSCB döneminde ABD ile imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın (INF) resmen sona erdiğini duyurmuştu.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Sovyetler Birliği ve ABD tarafından imzalanmış olup tarafların orta ve kısa menzilli füzelerini imha edilmesini içeren anlaşma, Amerikan tarafının girişimi ile 2 Ağustos 2019 itibarıyla geçerliliğini kaybetmiştir." ifadesine yer verilmişti.

"Soğuk Savaş’ın sonunun başlangıcı" olarak nitelendirilen Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF), dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği (SSCB) lideri Mihail Gorbaçov arasında imzalanmıştı. Anlaşma, menzili 500 ile 5 bin 500 kilometre arasında olan ve karadan havaya atılabilen orta menzilli tüm nükleer ve konvansiyonel balistik füzelerin yasaklanmasını içeriyordu. 
 

Yorumlar (0)
21
açık