ABD'den İsveç'teki eylem hakkında yorum: "Kınıyoruz ama..."

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Kur'an-ı Kerim yakma eylemini kınadıklarını ancak bu eyleme izin verilmesini "ifade özgürlüğü" kapsamında değerlendirdiklerini söyledi. Miller, "Bir eyleme izin vermeniz, onu onayladığınız anlamına gelmez." dedi.

DÜNYA 29.06.2023, 23:26 30.06.2023, 01:19 Hakan Öksüz
ABD'den İsveç'teki eylem hakkında yorum: "Kınıyoruz ama..."

Irak asıllı Salwan Momika'nın İsveç'in başkentindeki Stockholm Camisi önünde yaptığı Kur'an-ı Kerim yakma eylemi, dünya kamuoyunda yankı uyandırdı. Eylemini polis koruması eşliğinde yapan Salwan Momika, "ifade özgürlüğü" tartışmalarının odağına yerleşti.

"Endişe verici"

İsveç'teki eyleme ilişkin bir yorum da ABD'den geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, söz konusu olayı yorumladı. Kur'an-ı Kerim yakma eylemini "endişe verici" olarak niteleyen Miller, "Bu eylemi kınıyoruz. Öte yandan ABD olarak ifade özgürlüğünü savunuyoruz. Eylem ve barışçıl toplanma hakkı engellenemez." dedi.

Eylemi neden kınadıklarını açıkladı

Kur'an-ı Kerim yakma eylemini neden kınadıklarını açıklayan Miller, "İsveç'te Müslümanlar ve diğer birçok azınlık grup yaşıyor. Bu tür eylemler, dini azınlık grupları için korku atmosferi yaratabilir. Korku atmosferi nedeniyle insanlar, ibadetlerini özgürce yapamayabilir. Bu bir endişe kaynağıdır." ifadelerini kulladı.

"Bir eyleme izin vermeniz, onu onayladığınız anlamına gelmez"

Dini azınlık grupların korunması gerektiğini kaydeden Matthew Miller, "Onlar için daha kapsayıcı bir ortam oluşturmak zorundayız. Öte yandan Kur'an-ı Kerim yakma eylemine izin verilmesini de ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirmek gerekiyor. Bir eyleme izin vermeniz, onu onayladığınız anlamına gelmez. Onaylamıyoruz ama izin veriyoruz." vurgusunu yaptı.

Yorumlar (0)