ABD'den İran'a 'uranyum' uyarısı

ABD yönetimi, İran'ın nükleer anlaşmadaki uranyum üretim limitini aşmaması gerektiğini bildirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, "İran'ın nükleer silah edinme şantajını tolere etmeyeceğiz." dedi.

DÜNYA 18.06.2019, 00:23 18.06.2019, 00:36 Hakan Öksüz
ABD'den İran'a 'uranyum' uyarısı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, İran'nın nükleer anlaşmadaki uranyum üretim limitini aşmaması uyarısında bulundu ve, "İran'ın nükleer silah edinme şantajını tolere etmeyeceğiz. Nokta." ifadelerini kullandı.

Sözcü Ortagus, bakanlıkta düzenlenen günlük basın brifinginde gazetecilerin sorularına yanıt verdi.

Tahran'ın nükleer anlaşmadaki uranyum üretim limitini aşacağını açıklamasına ilişkin soruya Ortagus, söz konusu açıklamanın "şantaj" olduğunu ve bundan şaşkınlık duymadığını belirtti.

"İRAN'I TOLERE ETMEYECEĞİZ, NOKTA!"

Ortagus, "Başkan (Donald Trump) tam da bu yüzden İran ile yapılan nükleer anlaşmanın yerine yeni ve daha iyi bir anlaşma yapılması gerektiğini söylüyor ancak İran'ın nükleer silah edinme şantajını tolere etmeyeceğiz. Nokta. ABD yönetimi, (İran'ın) nükleer silah edinmesi konusundaki atacağı en ufak adıma maksimum yaptırımlar ile cevap verecektir." dedi.

İRAN ŞART SUNMUŞTU

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, 10 gün sonra ülkesindeki zenginleştirilmiş uranyum stokunun 300 kilogramı geçeceğini belirterek, nükleer anlaşmadaki limitin aşılacağını duyurmuştu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise 8 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, ABD’nin yaptırımlarına karşılık 60 gün içinde İran'ın nükleer anlaşmadaki çıkarları korunmazsa zenginleştirilmiş uranyum seviyesini artıracaklarını açıklamıştı.

Yorumlar (0)
14°
parçalı bulutlu