ABD'den Halkbank'a şok suçlamalar!

ABD'de New York Güney Bölgesi Savcılık Ofisi, Halkbank hakkında para aklama, sahtecilik ve ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları delme suçlamalarında bulundu.

DÜNYA 16.10.2019, 08:55
ABD'den Halkbank'a şok suçlamalar!

New York Güney Bölge Savcılığı, Halkbank hakkında İran'a uygulanan yaptırımların delinmesinde rol oynadığı gerekçesiyle bir iddianame hazırladı. 

Hazırlanan 45 sayfalık iddianamede, hisselerinin büyük çoğunluğunun Türk devletine ait olduğuna işaret edilen Halkbank'a ABD’yi dolandırmak için komplo kurma, uluslararası bankacılık yasalarını ihlâl etmek için komplo kurma, banka dolandırıcılığı yapmak için komplo kurma, para aklama ve para aklama için komplo kurma suçlamaları yöneltildi.

İran'a yönelik yaptırımların delinmesi için kurulduğu ileri sürülen sistemin Türk hükümetinin üst düzey yetkilileri tarafından da desteklenip korunduğu iddia edildi. 

Halkbank hakkında hazırlanan iddianame ve dava sürecinin, eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın yargılanma sürecinde ortaya çıkan bilgilere dayandırıldığı ifade edildi. 

Ne olmuştu?

Türkiye'de bulunan İran asıllı iş insanı Reza Zarrab, ABD’nin İran’a yönelik açıkladığı yaptırımları bazı Halkbank yöneticileriyle birlikte delmekle suçlanmıştı. 

Suçlamalar sürerken Zarrab, ABD’de gözaltına alınarak mahkemeye çıkarılmak üzere tutuklanmıştı. Zarrab, duruşmalar sırasında itirafçı olarak suçunu kabul ettiğini belirterek, bir süre daha tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılmıştı.

Zarrab’ın ardından dönemin Halkbank çalışanı Hakan Atilla, bir iş seyahati için gittiği ABD’de tutuklanmış ve 32 ay ceza almıştı. Atilla, geçtiğimiz yaz ABD tarafından sınır dışı edilmiş ve Türkiye’ye dönüş yapmıştı. 

Yorumlar (0)
13
açık