ABD'den bir SDG itirafı daha!

ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey yetkili tarafından yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye'de yapılan Barış Pınarı Harekatına ilişkin, "harekatı onaylamıyoruz" ifadeleri kullanıldı. Yetkili, "PKK'nın Suriye uzantısı olan YPG'nin ağırlıkta olduğu SDG güçleri" ifadesini kullanarak terör örgütü ile çalıştıklarını kabul etti.

DÜNYA 11.10.2019, 07:33 11.10.2019, 16:24
ABD'den bir SDG itirafı daha!

ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, Türkiye'nin güney sınırıyla ilgili ulusal güvenlik kaygılarını anladıklarını fakat Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı'nı onaylamadıklarını kaydetti. Üst düzey yetkili, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Türkiye ve YPG/PKK arasında "ara buluculuk" yapmak için bir yol bulmaya çalıştığını açıkladı. Bakanlık yetkilisi, "DEAŞ ile mücadele kapsamında alanda ortaklara ihtiyacımız var. Bu ortak, PKK'nın Suriye uzantısı olan YPG'nin ağırlıkta olduğu SDG güçleridir. Tabii ki bu durum, 35 yıldır PKK'nın düzenlediği korkunç terör saldırıları sebebiyle acı çeken Türkiye için sorun teşkil ediyor" ifadelerini kullandı.

Operasyonu onaylamıyoruz

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Güney sınırıyla ilgili ulusal güvenlik kaygılarını anladıklarını fakat Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik operasyonunu onaylamadıklarını kaydetti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, medya mensuplarının katıldığı bir telekonferansta Kuzey Suriye'deki gelişmelere ve Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin açıklama ve değerlendirmelerde bulundu.

Bakanlık yetkilisi, Türkiye'nin sınır güvenliğine yönelik endişeleri olduğunu ve bu kapsamda Ankara ile uzun zamandır iletişim içinde olduklarını ifade ederek, Türkiye'nin söz konusu endişelerini anladıklarını fakat diğer yandan terör örgütü DEAŞ ile mücadele kapsamında Suriye'de ortağa ihtiyaçlarının olduğunu söyledi. 

Yetkili açıklamalarında şunları söyledi:

"DEAŞ ile mücadele kapsamında alanda ortaklara ihtiyacımız var. Bu ortak, PKK'nın Suriye uzantısı olan YPG'nin ağırlıkta olduğu SDG güçleridir. Tabii ki bu durum, 35 yıldır PKK'nın düzenlediği korkunç terör saldırıları sebebiyle acı çeken Türkiye için sorun teşkil ediyor. Yani Türkiye'nin haklı endişeleri var ancak bu askeri harekat, DEAŞ ile mücadele eden ve birçoğu o bölgenin insanı olan SDG mensuplarına zarar veriyor. Ayrıca tüm bölgede istikrarsızlık ve güvensizlik oluşturuyor. Bu sebeple Türkiye'nin söz konusu askeri harekatını kesinlikle onaylamıyoruz."

Askeri açıdan müdahale edilmeyecek

Diğer taraftan, NATO üyesi olan Türkiye'nin düzenlediği operasyona askeri olarak müdahale edilmeyeceğini kaydeden bakanlık yetkilisi, ABD Başkanı Donald Trump'ın sözlerini işaret ederek, Türkiye'nin belirtilen bölgelerin dışına çıkması, sivil ölümlerine sebebiyet vermesi veya insan hakları ihlallerinde bulunması durumunda ağır yaptırımlarla karşılaşacağını belirtti.

Bölgedeki DEAŞ'lı tutukluların durumu

(Bölücü terör örgütü) YPG/PKK'nın hala terör örgütü DEAŞ militanlarının bulunduğu hapishaneleri kontrol ettiğini hatırlatan yetkili, Türkiye tarafından düzenlenen askeri harekatın söz konusu hapishanelerin güvenliğine tehdit oluşturduğunu iddia ederek, "Bu ABD Başkanı Donald Trump için de bir endişe teşkil ediyor. Bu endişemizi Türklere ilettik. Kendilerinden bu tür hapishanelerin bulunduğu bir alanı devralmaları durumunda, tutuklular için sorumluluk üstleneceklerine dair üst düzey taahhütler aldık." dedi.

ABD Dışişleri yetkilisi, Türkiye'nin faaliyet göstereceği 30 kilometre derinliğindeki söz konusu alanlarda DEAŞ'lıların tutulduğu birkaç hapishanenin bulunduğunu belirterek, toplam 10 bin civarındaki tutuklu DEAŞ militanlarının yüzde 15'lik bir kısmının bu hapishanelerde tutulduğunu da açıkladı.

Amerika'dan "ara buluculuk" çalışması

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Türkiye'nin başlattığı operasyonun durdurulması ve YPG/PKK tarafından Türkiye'ye yönelik tehditlerin bertaraf edilmesi için birtakım çalışmalar yaptıklarını iddia ederek, ABD Başkanı Donald Trump'ın, PKK'nın Suriye kanadı YPG ve Türkiye arasında "ara buluculuk" yapmak ve ateşkes sağlayabilmek için bir yol bulmaya çalıştığını söyledi.

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu