ABD'den '14 Mayıs' açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Patel, 14 Mayıs'ta seçilecek olan her hükümet ile çalışmayı sürdüreceklerini ve seçimin neticelerinin Türkiye-ABD ilişkileri üzerinde hiçbir etkisi olmayacağını dile getirdi.

DÜNYA 09.05.2023, 00:54 Koray
ABD'den '14 Mayıs' açıklaması

Günlük basın toplantısında, 14 Mayıs 2023'te ülkemizde gerçekleştirilecek seçimlerin neticelerinin iki ülke arasındaki ilişkilere etki edip etmeyeceği yönündeki soruya Vedant Patel, “Hayır, hiçbir etkisi olmayacaktır.” cevabını verdi.

Patel, “Seçilecek olan her hükümetle beraber çalışmaya ve ikili ilişkileri derinleştirmeye, iş birliği ve müşterek öncelikler üzerinde faaliyet yapmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.


(Patel)

"Taraf tutmuyoruz"

Ülkemizin, NATO için çok önemli bir müttefik ve kendileri için önemli olan birçok hususta kritik bir rol oynadığını ifade eden Patel, “Yalnızca tahıl koridorunu hayata geçirme hususunda Türkiye'nin liderlik etmesi ve toplantılar gerçekleştirme rolüne dikkat çekmek istiyorum. Onların toplantı düzenleme rolü ve liderliği sayesinde Rusya'nın tahılı bir silah haline getirmesini önleyen bir mekanizma kuruldu.” dedi.

Patel, ABD'nin bahse konu seçimlerde taraf tutmadığını vurgulayarak, “Yegane umudumuz demokratik bir sürece dayalı olan adil ve hür bir seçim görmek.” diye konuştu. 

Yorumlar (0)