ABD'de TikTok tartışması: Biden net konuştu, Trump itiraz etti!

ABD'de 5 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri öncesi Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok tartışma konusu oldu. Başkan Biden, TikTok'a erişim engeli getirilmesine ilişkin hazırlanan tasarının Kongre tarafından onaylanması durumunda imzayı atacağını söyledi. Trump ise bu durumun yol açacağı bir tehlikeye işaret etti.

DÜNYA 09.03.2024, 18:07 Hakan Öksüz
ABD'de TikTok tartışması: Biden net konuştu, Trump itiraz etti!

ABD'de Kongre tarafından video paylaşım platformu TikTok'a yönelik erişim engeli getirilip getirilmeyeceği tartışma konusu oldu.

ABD Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi, , platformun yasaklanmasına ilişkin hazırlanan yasa tasarısını 7 Mart'ta onayladı. Gözler ABD Başkanı Joe Biden'dan gelecek açıklamalara çevrildi.

180 gün içinde hisselerini devretmeli

TikTok'un sahibi olan Çin merkezli ByteDance firmasının, 180 gün içinde hisselerini devretmesi gerekiyor. Aksi durumda ABD'de TikTok'a erişim engeli getirileceği belirtiliyor. 

Biden:" Kongre onaylarsa ben de imzalarım"

Başkan Joe Biden, platformun yasaklanmasının önünü açacak yasa tasarısına ilişkin konuştu. Biden, Kongre'nin oanylaması durumunda tasarıya imzayı atacağını söyledi. Söz konusu tasarıya ilişkin bir açıklamada bulunan Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, "Başkan Biden'ın imzayı atması için tasarıda bazı düzenlemelerin yapılması gerekiyor." demişti.

Trump: "TikTok kapatılırsa rakibi Facebook çok güçlenir"

ABD'de 5 Kasım'da gerçekleştirilecek başkanlık seçimleri öncesi adayların, Çin menşeli TikTok üzerinden de propaganda yaptıkları görülüyor. 

Truth Social isimli kendi sosyal medya platformundan konuya dair bir paylaşımda bulunan Cumhuriyetçi Trump, "TikTok yasaklanırsa Facebook gibi rakipleri güçlenir." diyerek tehlikeye işaret etti. Trump, kendi başkanlığı döneminde TikTok ve WeChat'in yasaklanmasını onaylamış, daha sonra bu yasakları iptal etmişti.

Yorumlar (0)