ABD'de öğretmenler sokakta!

ABD'nin Chicago kentinde, 25 bin öğretmen ve 7 bin yardımcısının, "maaşlarına zam yapılması ve çalışma şartlarının düzeltilmesi" için başlattıkları grev sürüyor.

DÜNYA 23.10.2019, 20:18
ABD'de öğretmenler sokakta!

Chicago Öğretmenler Sendikasının şehir yönetimiyle yaptığı pazarlıkların başarısızlıkla sonuçlanması üzerine devlet okullarındaki öğretmenler sokağa döküldü.

Öğretmenler, okullardaki sınıfların aşırı doluluğundan şikayet ederek, yeni sınıflar açılmasını da istiyor.

Devlet okullarını temsil eden yetkililer ise pazarlıklarda "tarihteki en cömert teklifi" yaptıkları halde sendikanın sırt çevirdiğini iddia ediyor.

Chicago Belediye Başkanı Lori Lightfood, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, süren greve rağmen hükümetin görüşmeleri yoğun şekilde sürdüreceğini kaydetti.

25 bin öğretmen ve 7 bin yardımcısının katıldığı grevden dolayı 361 binden fazla öğrencinin 17 Ekim'den beri eğitim alamadığı aktarılıyor.

Chicago, ülkedeki "en büyük üçüncü okul bölgesini" meydana getiriyor. Chicago Tribune gazetesinin haberine göre, şehirdeki öğretmenlerin yıllık maaşları 53 bin dolardan başlıyor.

İşçi İstatistik Bürosu 2018 verilerine göre, ABD genelinde ise ilk ve ortaokul öğretmenleri ortalama 56 bin 790, lise öğretmenleri 60 bin 320 dolar yıllık maaş alıyor.

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu