ABD'de Idalia Kasırgası paniği: Sokaklar göle döndü, uçuşlar iptal

ABD'nin doğusunda etkili olan Idalia Kasırgası, Florida eyaletinin iç bölgelerine doğru ilerliyor. Kasırga nedeniyle dalga boyu 3 metreye yaklaştı, pek çok uçuş iptal edildi. Fort Myers ile Tampa gibi yerleşim bölgelerinde sokaklar göle döndü. Florida Valisi Ron DeSantis, "Etki alanı, haritada belirtilen yerlerin dışına taşabilir." uyarısını yaptı.

DÜNYA 31.08.2023, 10:37 31.08.2023, 10:46 Hakan Öksüz
ABD'de Idalia Kasırgası paniği: Sokaklar göle döndü, uçuşlar iptal

ABD'nin doğu kıyılarındaki Florida eyaleti, karaya ulaşan Idalia Kasırgası nedeniyle alarma geçti. Ulusal Kasırga Merkezi, karaya ulaşan kasırganın, Keaton Plajı'nı vurduğunu ve iç kesimlere doğru ilerlediğini bildirdi. Saatte 300 kilometre hızla ilerleyen Idalia Kasırgası, "kategori 3" şiddetinde etkili oluyor.

Pek çok uçuş iptal

Idalia Kasırgası nedeniyle bölgedeki birçok cadde ve sokak su altında kaldı, elektrik kesintileri yaşandı. Uçuş güvenliğinin riske girmesinden dolayı havalimanları kapatıldı. Pek çok uçuş iptal edildi. 

Dalga boyu 3 metreye yaklaştı

Kasırganın yol açtığı kuvvetli rüzgarlar, dalga boyunun 3 metreye yaklaşmasına yola açtı. Özellikle Fort Myers ile Tampa gibi yerleşim bölgelerinin sokakları göle döndü.

Idalia Kasırgası'nın tahmin edilenden çok daha fazla yıkıma sebep olabileceğini kaydeden Florida Valisi Ron DeSantis, "Etki alanı, haritada belirtilen yerlerin dışına taşabilir. O bölgelerde yaşayan vatandaşlar da önlem almalıdır." dedi.

Sonraki durak, Georgia eyaleti!

Pinellas İlçe Acil Durum Yönetimi Müdürü Cathie Perkins'in açıklamalarına göre ilçede meydana gelecek yüksek gelgitler nedeniyle birçok ev su altında kalabilir. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, kasırganın sonraki durağının Georgia eyaleti olduğunu bildirdi.

Yorumlar (0)