ABD'de dehşet büyüyor: Ölü sayısı 23 oldu

ABD'in pek çok eyaletini vuran kasırga ve hortum nedeniyle ölenlerin sayısı 23'e yükseldi. ABD genelinde 400 binden fazla kişi, elektrik kesintilerinden etkilendi. Ulusal Hava Durumu Servisi, 46 milyon kişi için "hortum ve fırtına izleme" uyarısı yayınladı. Başkan Joe Biden, bölge valileri ile sıcak temasa geçti.

DÜNYA 28.05.2024, 09:12 28.05.2024, 14:28 Hakan Öksüz
ABD'de dehşet büyüyor: Ölü sayısı 23 oldu

ABD'de son 2 gündür ülkeyi kasıp kavuran kasırga ve hortumların bilançosu ağırlaşıyor. Alabama, Teksas, Kentucky, Arkansas ve Oklahoma eyaletlerinde etkisini gösteren kasırga nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 23 oldu.

400 binden fazla kişinin elektriği kesildi

Şiddetli rüzgarlardan dolayı yaşanan kazalarda can kaybı sayısı artıyor. Alabama'da 1, Oklahoma'da 2, Kentucky'de 5, Teksas'ta 7 ve Arkansas'ta 8 kişi hayatını kaybetti. ABD genelinde 400 binden fazla kişi, elektrik kesintilerinden etkilendi.

46 milyon kişi için "hortum ve fırtına izleme" uyarısı

Ulusal Hava Durumu Servisi (NWS), 16 milyon kişinin yaşadığı Kuzey Carolina, Washington DC, Maryland ve Virginia'daki bazı bölgeler için "hortum izleme uyarısı" yayınladı. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı bölgede yaşayanların dikkatli olması gerektiği kaydedildi. Öte yandan New Jersey, Pennsylvania ve New York'taki 30 milyon civarındaki kişiye de "fırtına izleme uyarısı" geçildi. 

Biden, bölge valileri ile sıcak temasta

Beyaz Saray, ABD Başkanı Biden'ın kasırga ile hortumdan etkilenen bölgelerin valileri ile görüştüğünü bildirdi. Joe Biden'ın görüştüğü kişilerin; Teksas Valisi Greg Abbott, Arkansas Valisi Sarah Huckabee Sanders ve Oklahoma Valisi Kevin Stitt olduğu aktarıldı.

Yorumlar (0)