ABD'de 'acil durum' ilan edildi!

ABD, son iki hafta içinde Çin'e gitmiş yabancı ülke vatandaşlarına ülkeye seyahat yasağı getirdi. Ülkede "acil durum" ilan edildi.

DÜNYA 01.02.2020, 00:44
ABD'de 'acil durum' ilan edildi!

ABD Sağlık Bakanı Alex Azar, hızla yayılan yeni tip koronavirüsünün ABD'de 6 kişide tespit edilmesinden sonra ülke genelinde "kamu sağlığı acil durumu" ilan edildiğini açıkladı. 

Son iki hafta içinde Çin'i ziyaret etmiş yabancı ülke vatandaşlarına ABD'ye seyahat yasağı getirildiğini de belirten Azar, virüs taşıma riski olan yabancı uyruklu vatandaşların ülkeye girişinin "geçici olarak" askıya alındığını belirtti.

Son 2 hafta içinde Çin'e seyahat etmiş ABD vatandaşlarına ise havalimanlarında virüs taraması yapılacağını kaydeden Azar, bu kişilerin 14 gün boyunca karantinaya alınacağını ifade etti.

Söz konusu seyahat yasağı pazar günü yerel saat ile 17:00'da yürürlüğe girecek. ABD'li hava yolu şirketleri Delta ve American Airlines, Çin uçuşlarını askıya aldığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüsü, ilk olarak Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019'da ortaya çıkmıştı.

Çinli yetkililer, şimdiye kadar 213 kişinin öldüğünü bildirmişti. Dünya Sağlık Örgütü, salgından dolayı küresel acil durum ilan etmişti.

Yorumlar (0)
21
hafif yağmur