ABD basınında gündem "Barış Pınarı"

Barış Pınarı Harekatı, ABD medyasında gündeme oturdu. Harekatı; CNBC, ABC, NBC, MSNBC, CBS gibi ABD'nin önde gelen basın kuruluşları da "son dakika" olarak geçti.

DÜNYA 09.10.2019, 18:53
ABD basınında gündem "Barış Pınarı"

Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmekamacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı, ABD basınının gündemine bomba gibi düştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Barış Pınarı Harekatı'nın başladığını resmi Twitter hesabından duyurmasından sonra ABD medyası harekatı, "son dakika" olarak duyurdu.

Harekatın başlatıldığı haberi, uzun süredir ülke gündemini meşgul eden Başkan Donald Trump'a yönelik azil soruşturması tartışmalarının bile önüne geçerek gündeme oturdu.

İlk olarak Bloomberg duyurdu

ABD basınında geniş yanlı uyandıran harekatı ilk olarak Bloomberg duyurdu. Yerel saatle sabahın erken saatlerinde geçilen ve Türk bir yetkiliye dayandırılan haberde, Türk birliklerinin sınırı geçmeye başladığı aktarıldı.

Reuters, Erdoğan'ın tweetini geçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından ise ilk olarak, Reuters haber ajansı geçtiği flaşında, "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'nin kuzeyine operasyonun başlatıldığını duyurdu" ifadelerine yer verdi.

Associated Press: "Türk saldırısı başladı"

Türkiye'nin yapacağı operasyonu ilk günden beri "işgal" olarak niteleyen Associated Press ise "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, attığı tweet ile Suriye'nin kuzeydoğusuna Türk saldırısının başladığını duyurdu." başlığı ile verdi.

Wall Street Journal: "Kürt kuvvetlerin elindeki toprakları ele geçirmek için..."

Amerikan basınının en önemli kuruluşlarından biri olan Wall Street Journal gazetesi de operasyonu "Erdoğan, ABD askerlerinin çekilmesinin ardından, Kürt kuvvetlerin elindeki toprakları ele geçirmek için Suriye'de bir operasyon başlatıldığını duyurdu." başlığıyla okuyucularına aktardı.

CNN International: "Trump'ın 'çekilme' kararından sonra başladı"

CNN International operasyonla ilgili, "Erdoğan, Türkiye'nin Suriye'ye askeri saldırısını başlattığını duyurdu. Operasyon, Trump yönetiminin ABD askerlerini bölgeden çekeceğini açıklamasından günler sonra başladı." ifadelerini kullandı.

New York Times da duyurdu

New York Times da operasyona ilişkin, "ABD askerlerinin bölgeden çekilmesinin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suriye'ye yönelik planlanan saldırının başlatıldığını duyurdu." ifadelerini kullandı.

Bölgeden canlı yayınlar gerçekleştiriliyor

Barış Pınarı Harekatı'nı, CNBC, ABC, NBC, MSNBC, CBS gibi ABD'nin önde gelen basın kuruluşları da "son dakika" olarak geçti.

Ayrıca, CNN, NBC ve FOX gibi televizyonlar da bölgeden yaptıkları canlı bağlantılarla konuyu sıcağı sıcağına ekranlara taşıyor.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu