ABD askerleri Afganistan'dan çekiliyor: Biden, 'imalı' tarih verdi

ABD Başkanı Biden, Afganistan'da bulunan ABD askerlerinin 11 Eylül 2021 tarihine kadar tamamıyla geri çekileceğini duyurdu.

DÜNYA 14.04.2021, 22:10 15.04.2021, 13:51 Koray
ABD askerleri Afganistan'dan çekiliyor: Biden, 'imalı' tarih verdi

ABD Başkanı Joe Biden’ın, 11 Eylül 2001 terör saldırılarının 20. yıldönümüne kadar ABD askeri birliklerinin Afganistan'dan geri çekileceğini açıklaması beklenirken, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Ghani, Biden ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini açıkladı.

"Ordumuz, Afganistan'ı savunacak güçte"

Cumhurbaşkanı Ghani, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdiği paylaşımda, “Bu gece Joe Biden ile ABD’nin eylül ayı başlarına kadar ülkemizdeki kuvvetlerini çekme kararını ele aldığımız bir telefon görüşmesi gerçekleştirdim. Ülke olarak ABD'nin kararına saygı duyuyor ve problemsiz bir geçiş sağlamak için ABD'li müttefiklerimizle birlikte çalışıyoruz.” sözlerini sarf etti.

“Ortaklığımızın bir basamak daha ötesine geçerken, sürmekte olan barış gayretlerinde ABD/NATO ortaklarımız ile birlikte çalışmayı sürdüreceğiz.” ifadelerine yer veren Ghani, Afganistan savunma ve güvenlik güçlerinin ülkesini ve halkını tam manasıyla savunabilecek kuvvette olduğunu vurguladı. Diğer yandan, Afganistan'da ABD'nin yaklaşık olarak 2 bin 500 askeri bulunurken, CIA (ABD Merkez İstihbarat Teşkilatı) adına görev yapan yaklaşık birkaç yüz ABD özel harekat kuvvetinin söz konusu ülkeden çekilip çekilmeyeceği ise netlik kazanmadı. 

ABD, askerlerini çekiyor

ABD Başkanı Joe Biden, askeri birliklerinin 1 Mayıs tarihinden itibaren Afganistan’dan çekilme sürecine başlayacağını ve askerlerin tamamıyla çekilmesinin 11 Eylül 2021'e kadar tamamlanıyor olacağını duyurdu.

Diğer yandan, Biden, Afganistan'ı desteklediğini dile getirerek, Türkiye, Çin, Pakistan, Hindistan ve Rusya'nın da Afganistan'daki barış sürecine destek verdiğini kaydetti. 

Yorumlar (0)
25
açık