Abbas güvenlik birimlerine talimat verdi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, güvenlik birimlerine İsrail ile koordineyi durdurma talimatı verdi.

DÜNYA 20.05.2020, 07:36
Abbas güvenlik birimlerine talimat verdi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Filistin'deki güvenlik yetkililerine İsrail ile koordineyi derhal durdurmaları talimatı verdiği duyuruldu.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) adı açıklanmayan bir Filistinli yetkiliye dayandırdığı haberine göre, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas (İsrail ile iletişimden sorumlu) Filistin Sivil İşler Genel Kurulu Başkanı Hüseyin eş-Şeyh ve İstihbarat Başkanı Macid Ferec'e Tel Aviv'le iletişimi derhal durdurma talimatı verdi.

Filistin'in üst düzey yetkilileriyle İsrail'in Batı Şeria'yı ilhak planlarına karşı atılacak adımları görüşmek üzere dün akşam Ramallah'ta bir araya gelen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, toplantıda yaptığı konuşmada, "Filistin, Filistin Kurtuluş Örgütü, İsrail ve ABD ile yapılan güvenlik anlaşmasının da dahil olduğu tüm anlaşma ve mutabakatlara bağlı kalmayacaktır." demişti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, daha önce buna benzer açıklamalarda bulunsa da Filistin yönetiminden somut bir adım atılmamıştı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın kararlı açıklamalarının ardından uygulamaya dönük talimatları sonrasında İsrail yönetiminin tepkisi ve uluslararası yansımaların ne şekilde olacağı merakla bekleniyor.

Yorumlar (0)
22
açık