AB Komisyon Başkanı: Yeni bir Marshall Planı'na ihtiyaç var

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Covid-19 salgını nedeniyle ekonomik olarak zor duruma düşen AB'nin yeni bir "Marshall Planı"na ihtiyacı olduğunu söyledi.

DÜNYA 05.04.2020, 15:46 05.04.2020, 16:23
AB Komisyon Başkanı: Yeni bir Marshall Planı'na ihtiyaç var

Welt Gazetesi'ne gönderdiği makalede, Avrupa'nın daha önce görülmeyen sıra dışı bir düşmanla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Covid-19'un AB ülkelerinde ekonomik kriz yarattığını belirten von der Leyen, daha fazla para ayrılması gerektiğini vurgularken, "Avrupa için bir Marshall Planı'na ihtiyaç var." dedi.

Von der Leyen, bu süreçte AB bütçesinde büyük yatırımların yer alması gerektiğine vurgu yaparak, tüm ülkeler tarafından dayanışma aracı olarak kabul edilen AB bütçesinin krize uygun olarak şekillendirmesi gerektiğini söyledi.

Bir diğer yandan Almanya’daki Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin Federal Meclis Grubu Başkanı Ralph Brinkhaus da Alman Haber Ajansına (DPA) yaptığı açıklamada, yenitip koronavirüs salgınından kaynaklanan krizin üstesinden gelemeyen AB ülkeleri için yardım paketi oluşturulması gerektiğini belirtti.

Brinkhaus, olumsuz etkilenen ülkelere hızlı şekilde yardımların ulaştırılması gerektiğini belirterek, "Avrupa'nın özellikle kriz döneminde dayanışma içinde olması lazım." ifadesini kullandı.

Marshall Planı, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Avrupa ülkeleri için yürürlüğe konan ABD kaynaklı bir ekonomik yardım paketi olarak biliniyor.

Yorumlar (0)
21
açık