AB'den İsrail'i kızdıracak açıklama

AB (Avrupa Birliği) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, Filistin halkı için yeni bir devlet inşa edilmesi gerektiğini kaydederek, Filistin halkının sürgününe ve Gazze Şeridi'nin İsrail tarafından işgaline müsaade edilemeyeceğini dile getirdi.

DÜNYA 14.11.2023, 01:06 topcu
AB'den İsrail'i kızdıracak açıklama

Josep Borrell, AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından konuştu.

Toplantıda, Gazze Şeridi'ne insani yardımların derhal ulaştırılması gereksinimi üzerinde durduklarını vurgulayan Borrell, ayrıca çatışmalar sona erdikten sonra neler yapılacağına, muhtemel senaryolara dair görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Borrell, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"İsrailliler ile Filistinliler arasında ve bölgede sulh için çözüm bulmalıyız. Bugün yaşamakta olduğumuz dramatik kriz ve hem Filistin hem İsrail tarafındaki çok büyük can kayıpları, uluslararası toplumun ahlaki ve siyasi olarak başarısızlığını ortaya koyuyor. Bir çözüm bulmakta başarılı olamadık. Bu durum sebebiyle şimdi herkesin çözüm gereksiniminin vazgeçilmez olduğunu anlaması gerekiyor. Çözüm ise iki devletli bir gelecek olmalıdır."

Gazze Şeridi'nin tekrar inşasının yetmeyeceğinin altını çizen Borrell, şunları kaydetti:

"Filistin halkı için yeni bir devlet inşa edilmelidir. Bu da çatışmaların ardından bakmamız gerektiği manasına geliyor. Arap ülkeleri, an itibarıyla bunları konuşmak istemiyor, onlar şimdiyi konuşmak istiyor. Çözüm için parametreler belirlenmelidir. Toplantıda bakanlara bunun için koşulları ihtiva eden bir çerçeve sundum. Onlar da bu yaklaşıma destek verdi. Arap ülkeleri ve ABD ile birlikte acilen bu kapsam üzerinde çalışmalar yapmalıyız."

Borrell, Avrupa Birliği olarak üç hususa 'hayır' dediklerini belirterek, bunları şu şekilde sıraladı:

"İlki, Gazze Şeridi'nin dışına zorla göçe müsaade edilemez. Filistin halkının sürgün edilmesine müsaade edemeyiz. İkincisi, Gazze küçültülemez. Gazze toprakları, İsrail ordusunca işgal edilemez. Üçüncüsü ise Gazze Şeridi'ndeki durum, Filistin meselesindeki çözümün bir parçası olmak mecburiyetinde."

Borrell, Filistin meselesinin çözülmesi için 'meşruiyeti olan yegane bir Filistin yönetimi' bulunması, bunun da BM (Birleşmiş Milletler) Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilmesi gerektiğini dile getirdi. 

"Halihazırda bir Filistin yönetimi var. Yeni bir Filistin yönetimi oluşturmayacağız." diyen Borrell, halihazırdaki Filistin yönetiminin kuvvetlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Borrell, Gazze Şeridi'nin Hamas'ın elinde olmasını da istemediklerini, 'bir çeşit' Filistin yönetiminin Gazze Şeridi'ne müdahil olması gerekeceğini belirterek, "Bunu nasıl yapacağız, hiç kimse bilmiyor çünkü bu çatışmanın ne vakit sona ereceğini hiç kimse bilmiyor." diye konuştu. 

Bahse konu Filistin yönetimine Arap ülkelerinin kuvvetli destek vermesi gerektiğine vurgu yapan Borrell, Arap ülkeleri müdahil olmadan, tekrar inşaya yardım etmeden, Filistin'in oluşumuna siyasi katkı sunmadan bir çözümün asla mümkün olamayacağını ifade etti. 

Borrell ayrıca Avrupa Birliği'nin bölgede yeterince olmadığını, çözüme muhakkak müdahil olması gerektiğini sözlerine ekledi.Filistin-İsrail çatışması

Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023 sabahı, İsrail'in 'Filistin halkına ve başta Mescid-i Aksa olmak kaydıyla mukaddes değerlerine dönük devamlı ihlallerine bir karşılık verme' gerekçesiyle geniş kapsamlı bir saldırı düzenlerken, İsrail güçleri de Gazze'ye yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze Şeridi'nden düzenlenen saldırılarda 363'ü asker 1.200 İsraillinin yaşamını yitirdiğini, 5 bin 132 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

İsrail'e göre, İzzettin el-Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli tutsak bulunuyor.

Gazze Şeridi'ndeki Filistin Sağlık Bakanlığı verilerine göre, İsrail'in saldırılarda 11 bin 240 Filistinli vefat etti, minimum 27 bin 490 kişi ise yaralandı.

Kudüs ve Batı Şeria'da Yahudi yerleşimciler ve İsrail güçleri, 188 Filistinliyi katletti. 

İsrail güçleri, Gazze Şeridi'nde çok sayıda sivil ile yaralının olduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesini, Nasr Çocuk Hastanesini, Türk-Filistin Dostluk ve El-Ehli Baptist hastanelerini, tahliyeye zorladığı Endonezya ve Kudüs hastanelerinin etrafını vurdu. Saldırılarda çok sayıda kişi can verdi ve yaralandı.

Hizbullah ile İsrail ordusu arasında 8 Ekim 2023'ten beri yaşanan çatışmalarda 74 Hizbullah üyesi ile dört İsrail askeri yaşamını yitirdi.

Yorumlar (0)