AB'den G20 mesajı: "Daha kısa yoldan, daha hızlı, daha temiz" ticaret

Hindistan’da bu sene 18’incisi düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nde konuşma yapan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, temiz enerjiye dayanan, kısa yollardan ve daha hızlı bir şekilde ticaret yapılmasına olanak sağlayan projelerin kabul edilmesini "tarihi" olarak niteledi. Von der Leyen, küresel ölçekte karbon fiyatlandırmasının düzenlemesi için de çağrısını yineledi.

DÜNYA 09.09.2023, 17:29 09.09.2023, 17:40 Özgü Kübra
AB'den G20 mesajı: "Daha kısa yoldan, daha hızlı, daha temiz" ticaret

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de gerçekleşen 18'inci G20 Liderler Zirvesi'nde konuşma yaptı.

ABD Başkanı Joe Biden ile "Küresel Altyapı Ortaklığı İnisiyatifi"ni (PGII) başlatmalarından bu yana 2 yıl geçtiğini hatırlatan von der Leyen, bu defa "Hindistan-Orta Doğu-Avrupa Ekonomik Koridoru" ile "Trans Afrika Koridoru" olmak üzere 2 yeni projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti.

"Tarihi bir anlaşma"

Hindistan-Orta Doğu-Avrupa Ekonomik Koridoru'nu "tarihi bir koridor" olarak tanımlayan von der Leyen, bu yeni koridorun Avrupa ile Hindistan arasındaki ticareti yüzde 40 daha hızlı bir hale getireceğini ifade etti.

‘‘Koridor yeni iş fırsatları sağlayacak’’

Koridorun demir yolu bağlantısı sayesinde "daha kısa yoldan, daha hızlı ve daha temiz" ticaret imkanı ile iş fırsatları sağlayacağını vurgulayan von der Leyen, "Trans Afrika Koridoru" projesinin de söz konusu aynı özelliği taşıdığına dikkati çekti.

Angola'dan Zambiya'ya kadar uzanacak olan koridorun yalnızca karasal bir bölgeyi denize bağlamak ile kalmayacağını ifade eden Von der Leyen, aynı zamanda temiz enerji alanında yerel işgücüne ve yerel zincirlere yatırım yapılacağını belirtti.

Karbon fiyatları küresel ölçekte düzenlenmeli çağrısı

Sosyal medya platformu X üzerinden konuya ilişkin açıklama yapan AB Komisyonu Başkanı, liderleri, kendisinin uzun zamandır savunduğu "küresel karbon fiyatlandırması" düşüncesine katılmaya davet ettiğini duyurdu.

İklim değişikliği ve yeşil dönüşüm konularına da değinen Von der Leyen, "İklim değişikliği konusu insan yapımı bir konudur. Yani bu, sorun ile baş edebileceğimiz anlamına geliyor. Bunun için de inovasyona, yeşil teknolojik yatırımlara, enerji verimliliğine ve yenilenebilir enerji kapasitesine ihtiyacımız bulunuyor" şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Yorumlar (0)