AB'den Brexit uyarısı: Daha iyisi yok!

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, İngiltere ile mevcut ayrılık anlaşmasının (Brexit) en iyisi olduğunu ve alternatifinin bulunmadığını vurguladı.

DÜNYA 26.07.2019, 16:25
AB'den Brexit uyarısı: Daha iyisi yok!

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Jean-Claude Juncker ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesine ilişkin bildiri yayınladı. 

Bildiriye göre Juncker, görüşmede Johnson'a yeni görevi dolayısıyla tebriklerini sundu ve iş birliği vurgusunda bulundu.

Juncker, muhatabına İngiltere ile mevcut ayrılık anlaşmasının (Brexit) mümkün olan en iyi ve tek anlaşma olduğunu ancak siyasi deklarasyonun dili hususunda müzakere gerçekleştirilebileceğini bildirdi. 

Boris Johnson, dün Avam Kamarası'nda hükümetin Brexit konusunda izleyeceği yol haritasına ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Eski Başbakan Theresa May'in, AB ile vardığı Brexit anlaşmasındaki Kuzey İrlanda sınırına ilişkin tedbir maddesinin kaldırılması gerektiğini söyleyen Johnson, Kuzey İrlanda sınırıyla ilgili alternatif çözümler üzerinde anlaşılması gerektiğine dikkat çekmişti.

Brexit süreci

İngiltere, 23 Haziran 2016 tarihinde gerçekleştirilen Avrupa Biriliği (AB) referandumunda yüzde 48'e karşı 52 ile Brexit (İngiltere'nin AB'den ayrılması) kararı almıştı.

Eski İngiltere Başbakanı Theresa May'in, AB ile vardığı Brexit anlaşması Avam Kamarası'nda 3 kez reddedilmişti. Bu nedenle 29 Mart'ta gerçekleşmesi gereken Brexit, 31 Ekim'e ertelenmişti.

Anlaşmanın kabul edilmemesinde en önemli faktörü oluşturan tedbir maddesi, Brexit'in ardından AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti ile İngiltere'ye bağlı Kuzey İrlanda arasına fiziki sınır girmesini engellemeyi hedefliyordu. 

Maddeye göre, İngiltere ile AB arasında kapsamlı ticaret anlaşması imzalanana kadar ülkenin bütünü Gümrük Birliği'nde kalacak ancak Kuzey İrlanda ilave AB kurallarına bağlı kalacaktı. 

Yorumlar (0)
27
açık