AB'de 'mali kriz' alarmı: "Kusursuz bir fırtına yaklaşıyor"

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna savaşının gıda ve enerji fiyatlarındaki etkileri sebebiyle bir mali krizin yaklaştığını açıkladı.

DÜNYA 20.09.2022, 08:45 20.09.2022, 15:14 Ömer Aksan
AB'de 'mali kriz' alarmı: "Kusursuz bir fırtına yaklaşıyor"

New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda gayriresmi nitelikte olan AB Dışişleri Bakanları Toplantısına başkanlık eden Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

"Ukrayna'daki savaş, yalnızca Ukrayna'da olmuyor"

Geçen seneki genel kurul toplantılarında Afganistan'ı ele aldıklarını söyleyen Borrell, bu yıl ise Ukrayna'daki savaşı ve savaşın etkilerini değerlendireceklerini aktardı.

"Ukrayna'daki savaş yalnızca Ukrayna'daki bir savaş değil." sözlerini kullanan Borrell, yaklaşan mali krize dikkat çekti.

"Yaklaşan bir mali kriz var"

Borrel, sözlerine şöyle devam etti:

"Ukraynalılar savaşıyor, Ukrayna füzelerle bombalanıyor. Dünyanın diğer ülkeleri ise gıdada ve enerjide yükselen fiyatlar ile artan güvensizlik ve yüksek faizlerden etkileniyor. Bunu, savaşın yol açtığı enerji ve gıdadaki yüksek fiyatların yaklaşan bir mali krize sebep olduğu kusursuz bir fırtına olarak nitelendirebiliriz."

Borrell, bu konuları AB ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla görüşeceklerini, bu problemlerin AB'nin yaptırımları sebebiyle ortaya çıktığını belirten Rusya söylemine karşı neler yapabileceklerini değerlendireceklerini söyledi.

Gündemlerinde Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki krizin haricinde Orta Asya'da Tacikistan ile Kırgızistan arasındaki problemlerin bulunduğunu söyleyen Borrell, ana başlığın Ukrayna'daki savaşının etkileri olduğunu ifade etti.

Yorumlar (0)
26
açık