6 ülkenin BRICS'e tam üyeliği onaylandı

BRICS zirvesine 6 ülkenin tam üye statüsüyle davet edilmesine karar verildi. 1 Ocak 2024'ten itibaren yürürlüğe girecek olan kararla birlikte Suudi Arabistan, İran, Mısır, Arjantin, Etiyopya ve Birleşik Arap Emirlikleri BRICS'e tam üye olacak.

DÜNYA 24.08.2023, 12:21 Şeyda Gül
6 ülkenin BRICS'e tam üyeliği onaylandı

Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, yaptığı açıklamada BRICS'i oluşturan Rusya, Brezilya, Çin, Hindistan ve Güney Afrika'nın Birlik'i genişletme konusunda anlaştıklarını duyurdu. Suudi Arabistan, İran, Mısır, Arjantin, Etiyopya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Birlik'e tam üye statüsüyle davet edilmesine karar verildiğini vurgulayan Ramaphosa, açıklamasında kararın 1 Ocak 2024'ten itibaren yürürlüğe gireceğini ifade etti.

BRICS zirvesinde Türkiye'nin de üyelikle ilgilendiğini belirtmişti

Cezayir, İran ve Venezuela’nın da aralarında bulunduğu çoğunluğu Müslüman 22 ülkenin, gruba katılmak için resmen başvuru yaptığı öğrenildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2018 yılında özel davetli olarak katıldığı BRICS zirvesinde Türkiye'nin de üyelikle ilgilendiğini belirttiği hatırlatıldı.

BRICS’in küresel gücü

BRICS İş Konseyinin raporuna göre, üye ülkelerin toplam gayrisafi yurt içi hasılası 56 trilyon doları geçiyor. Ayrıca küresel hasılanın yüzde 31,5'ini oluşturuyor. Buna göre bu oranın 2030 yılına gelindiğinde yüzde 50'ye ulaşması öngörülürken, BRICS ülkeler küresel ticaretin yüzde 18'ini kontrol altında tutuyor. Grup, dünya genelinde yabancı yatırımların yüzde 22'sini teşkil ediyor.

3,2 milyarlık toplam nüfusuyla, dünya nüfusunun yüzde 41'ini oluşturan BRICS ülkelerinin toplam yüz ölçümleri de dünyanın karasal yüz ölçümünün yüzde 26,7'sine tekabül ediyor.

Yorumlar (0)