16 ülkenin katıldığı zirve sona erdi! Astana Bildirisi kabul edildi

Kazakistan'ın başkenti Astana’da gerçekleştirilen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) 24. Dönem Devlet Başkanları Zirvesi 16 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla sona erdi.

DÜNYA 04.07.2024, 19:20 Şeyda Gül
16 ülkenin katıldığı zirve sona erdi! Astana Bildirisi kabul edildi

Kazakistan’ın dönem başkanlığında Astana’daki Bağımsızlık Sarayı’nda gerçekleştirilen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) 24. Devlet Başkanları Zirvesi, "Astana Bildirisi"nin kabul edilmesiyle sona erdi. Bildiride, örgüte üye ülkeler, ŞİÖ’nün küresel barış, güvenlik ve istikrarı artırmadaki rolünü vurgularken, demokratik ve adil bir uluslararası düzenin oluşturulması gerektiği konusunda mutabakata vardı.

Bildiri kabul edildi

ŞİÖ üyeleri, ülkelerin siyasi ve sosyoekonomik kalkınma yollarını bağımsız ve demokratik olarak seçme hakkına saygı gösterilmesi gerektiğine dikkat çekti. Bildiride, devletlerin toprak bütünlüğü, içişlerine karışmama ve güç kullanma tehdidinde bulunmamanın uluslararası ilişkilerin sürdürülebilir gelişiminin temeli olduğu belirtildi.

Bildiride ayrıca, ŞİÖ üyelerinin anlaşmazlıkları diyalog ve istişare yoluyla barışçıl bir şekilde çözme taahhüdü vurgulandı. Üye devletler, daha temsili, demokratik, adil ve çok kutuplu bir dünya düzeninin oluşturulmasına yönelik taahhütlerini yeniden teyit etti.

Örgütün, çok kutuplu dünyanın en önemli teşkilatlarından biri olarak potansiyelini ve uluslararası etkisini artırmaya hazır olduğu ifade edildi.

Önemli belgeler yer aldı

Belarus’un ŞİÖ’ye tam üye olarak kabul edilmesinin "tarihi" nitelikte olduğu vurgulanırken, örgütün dönem başkanlığının Çin’e geçtiği belirtildi. Zirve kapsamında imzalanan 25 belge arasında "ŞİÖ’nün 2035 Yılına Kadar Kalkınma Stratejisi" ve "ŞİÖ 2030 Yılına Kadar Enerji İşbirliğini Geliştirme Stratejisi" gibi önemli belgeler de yer aldı.

24 devlet başkanı katıldı

Zirveye, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ev sahipliği yaptı. Genişletilmiş oturuma Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, İran geçici Cumhurbaşkanı Muhammed Muhbir, Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, Moğolistan Cumhurbaşkanı Ukhnaagin Khurelsukh, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Birleşik Arap Emirlikleri Yüksek Konseyi Üyesi ve Ras Al Khaimah Emiri Suud bin Sakar el-Kasimi, Türkmenistan Milli Lideri ve Halk Maslahatı Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres katıldı.

Yorumlar (0)