10 kadın tutuklu açlık grevine başladı!

Mısır'da, "yasaklı bir örgüte üye olmak (İhvan) ve yalan haber yaymak" suçundan cezaevinde bulunan 10 kadın tutuklu, açlık grevine başladı.

DÜNYA 16.12.2019, 16:07
10 kadın tutuklu açlık grevine başladı!

Aralarında Mısırlı kadın muhalif Esma Şükr ve insan hakları savunucusu Selma Eşref'in de bulunduğu bir grup kadın aktivist, Facebook üzerinden ortak bir yazılı açıklama paylaştı.

Açıklamada, "Başkent Kahire'nin batısında yer alan Kanatır Kadın Cezaevi'nde tutulan 10 kadın tutuklu, en doğal insani haklarından mahrum bırakılmakta ve çocuklarını dahi görmelerine izin verilmemektedir." ifadeleri kullanıldı.

"Uydurma sebepler ve siyasi intikam" gibi gerekçelerle cezaevinde tutulan 10 kadının, geçen cumartesi gününden itibaren açlık grevine başladıkları belirtildi.

Açlık grevine başlayan söz konusu kadınların isimlerini de açıklayan kadın aktivistler,  Mısır ve dünya kamuoyuna "Mısırlı kadın tutuklulara destek" çağrısını yaptı.

Yıllar geçmesine rağmen mahkemeye çıkarılmadılar

Adının verilmesini istemeyen tutuklu yakınları, açlık grevinin geçen cumartesi günü fiilen başladığını belirtti.

Eyleme başlayan 10 kadın, "yasaklı bir örgütü üye olmak (İhvan) ve yalan haber yaymak" gibi siyasi gerekçelerle gözaltına alınmıştı. Bazıları gözaltı sürelerinin üstünden yıllar geçmesine rağmen hala mahkemeye dahi çıkarılmadı. 

Mısırlı yetkililerden konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı. 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu