Yapay zeka ile sürdürülebilir şehirler tasarladılar

Muğla'da bulunan bir ortaokulda öğrenciler yapay zeka yardımıyla sürdürülebilir şehir projesi tasarlıyor. Bu proje kapsamımda 3 ülkeden öğretmen ve öğrenciler bir araya geldi.

BİLİM-TEKNOLOJİ 08.06.2024, 19:00 10.06.2024, 09:42 Melina Ay
Yapay zeka ile sürdürülebilir şehirler tasarladılar

Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan Marmaris Evren Paşa Ortaokulu ‘An AI Driven City eTwinning Projesi’nde yer aldı. Projeye Türkiye, Yunanistan ve Tunus' tan toplam 8 öğretmen 120 öğrenci katıldı. İşbirliği ile yürütülen proje kapsamında öğrenciler yapay zeka ve makine öğrenmesi desteği ile sürdürülebilir şehirler tasarlıyor.

Çevre bilinci oluşturmayı hedeflediler

Projenin temel hedefleri arasında yapay zeka ve makine öğrenimi prensiplerini kavramak, çevre bilinci oluşturmak, takım çalışması ve iletişim yeteneklerini geliştirmek, yabancı dil becerilerini artırmak yer alıyor. Bu amaçlarla, Türkiye, Yunanistan ve Tunus'tan öğrenci ve öğretmenler bir araya gelerek ortak bir çalışma yürüttüler. Marmaris Evren Paşa Ortaokulu'nun kurucu ortak olduğu projede, öğrenciler hem kendi okullarındaki takımlarla hem de diğer ülkelerden gelen takımlarla işbirliği yaptılar.

Şehirdeki acil sorunlar belirlendi

Projenin başlangıcında öğrenciler, sürdürülebilir şehirler ve küresel kalkınma hedefleri üzerine araştırmalar yaptılar. Yapay zeka teknolojilerini kullanarak, şehirlerdeki en acil sorunları belirlediler ve bu sorunlara çözüm üretme sürecine girdiler. Ulaşım, güvenlik, sağlık, geri dönüşüm, yeşil çevre, enerji ve refah gibi kritik alanlarda çözümler geliştirdiler ve bu çözümleri ortak platformlarda paylaştılar.

Uluslararası bir işbirliği örneği sergilediler

Öte yandan, MIT Medya Laboratuvarı tarafından geliştirilen Raise AI Playground adlı blok tabanlı kodlama platformunu kullanarak, her bir alanla ilgili modeller eğitip programladılar. Bu çalışmalarını eTwinning platformunda sunarak, projeyi geniş bir kitleyle paylaştılar ve uluslararası bir işbirliği örneği sergilediler.

Yorumlar (0)