Uzay görüntüsü diye sucuk paylaşan Fransız fizikçi: Özür dilerim

Fransa Atom Enerjisi Komisyonu Müdürü Etienne Klein, James Webb Uzay Teleskobu’ndan geldiğini iddia ederek paylaştığı görüntünün sucuk dilimi olduğunu itiraf etti. Şaka yapmak istediğini belirten Fransız fizikçi, özür diledi. 

Uzay görüntüsü diye sucuk paylaşan Fransız fizikçi: Özür dilerim

NASA tarafından uzaya fırlatılan James Webb Uzay Teleskobu, evrene dair birbirinden önemli kareleri dünyaya göndermeye devam ediyor. Tüm dünyayı heyecanlandıran bu süreçte Fransa Atom Enerjisi Komisyonu Müdürü Etienne Klein’in itirafı, gündeme bomba gibi düştü. Kısa süre önce bir fotoğraf paylaşan Klein, görüntünün James Webb Uzay Teleskobu’ndan geldiğini iddia ederek, “Proxima Centauri yıldızı. James Webb Uzay Teleskobu’ndan gelen son görüntü. Güneş’e en yakın yıldız olarak biliniyor. Dünya’ya tam 4,2 ışık yılı uzaklıkta yer alıyor” ifadelerini kullandı. Klein bu paylaşımı, kısa sürede geniş bir kitleye yayıldı. 

“Sosyal medyada yayılan yanlış bilgilere dikkat çekmek istedim”

Kısa süre sonra fotoğrafın bir sucuk dilimi olduğu ortaya çıktı. Çoğu sosyal medya kullanıcısı bunun bir uzay görüntüsü olmadığını ilk bakışta fark etti. Paylaşılan fotoğrafın ‘chorizo’ adıyla bilinen bir İspanyol sucuğu olduğu öğrenildi. Durumun fark edilmesi üzerine bir açıklama yapan Klein, “Sosyal medyada kolay ve hızlı bir şekilde yayılabilen yanlış bilgilere karşı dikkat çekmek istedim. Ufak bir şaka olarak da kabul edilebilir. Yine de eleştirilere saygı duyuyorum ve bunun için herkesten özür diliyorum” ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu