'Uçan taksi' geliyor

Uluslararası taksi şirketi Uber, dünyadaki ilk ‘‘uçan taksi’’ uygulaması için Avustralya’nın Melbourne, ABD'nin Dallas ve Los Angeles kentlerinin pilot sehirler olarak seçildiğini duyurdu.

'Uçan taksi' geliyor

Avustralya, Yeni Zelanda ve Kuzey Asya Uber Bölge Müdürü Susan Anderson, yaptığı yazılı açıklamada, Melbourne, Dallas ve Los Angeles'in ‘‘uçan taksi’’ (Uber Air) uygulamasında pilot kentler olarak seçildiğini ilan etti. Anderson, Melbourne’deki test uçuşlarının 2020’de, ticari uçuşların ise 2023 yılında başlayacağını belirtti. 

Anderson, Avustralya pazarına girdikleri 2012 yılından bu yana taşıdıkları 3,8 milyondan fazla yolcuya işaret ederek, ülkede Uber’in benimsendiğine dikkat çekti. Uygulamanın Melbourne’ün ardından yakın bir zamanda ülkenin diğer şehirlerinde de başlatılacağını kaydeden Anderson, federal ve eyalet hükümetlerinden önemli oranda destek gördüklerini ifade etti.

"Ulaşımda ileriye dönük bir yaklaşım"

Anderson, konu hakkında şu açıklamayı yaptı:

‘‘Avustralya hükümetleri ulaşım ve gelecekteki taşımacılık teknolojisine, ileriye dönük bir yaklaşımda bulunmuştur. Bu, benzersiz demografik ve coğrafi faktörlerin yenilik ve teknoloji kültürüyle birleştiğinde, Melbourne'ü Uber Air için mükemmel bir üçüncü pilot şehir yapıyor.’’

İlk etapta havaalanları kullanılacak

Uygulamanın dikey kalkış ve iniş teknolojisinin kullanıldığı küçük ve elektrikli uçaklarla başlatılması planlanıyor. Uygulamada ilk etapta havaalanları, otoparkların çatıları ve mevcut helikopter pistlerinin kullanılması düşünülüyor.

Avustralya Sivil Havacılık Güvenliği Otoritesi (CASA) tarafından 29 Aralık 2018'de yapılan açıklamada, "uçan taksi" uygulamasının oldukça güvenli ve uygulanabilir bir çözüm olduğunu belirtilmiş, sistemin başlatılması için herhangi bir engelin bulunmadığı ifade edilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER