Uçaklarda korona etkisi! Havayı koklayan sensör geliştiriliyor

Havacılık sektörü, yeni tip koronavirüs (Covid-19) sonrası döneme hazırlanırken Avrupalı uçak üreticisi Airbus ve ABD'li nöroteknik girişimi Koniku, havadaki tehlikeli maddeleri "koklayan" bir cihaz geliştiriyor. 

BİLİM-TEKNOLOJİ 06.05.2020, 12:40
Uçaklarda korona etkisi! Havayı koklayan sensör geliştiriliyor

Yeni tip koronavirüsten (Covid-19) en çok etkilenen sektörlerin başında havacılık geliyor. 

Hava yolu şirketleri, "yeni normal" için hazırlıklarına devam ederken, Avrupalı uçak üreticisi Airbus ve ABD'li nöroteknik girişimi Koniku, hastalıkları saptamak için bir sensör geliştirmeye çalışıyor. 

Havalimanları ile uçaklara yerleştirilmesi beklenen koku algılama cihazları, havada bulunan tehlikeli maddeleri "koklayarak" saptayacak.

Söz konusu sensörün, ilerleyen zamanda yeni tip koronavirüs (Covid-19) gibi hastalıkları da tespit edebileceği kaydedildi. 

Avrupalı uçak üreticisi Airbus'ta ürün güvenliği alanında çalışan Julien Touzeau, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, cihazı zaman içinde geliştirmeyi ümit ettiklerini belirterek, "Bu teknoloji en iyi koşullarda 10 saniyenin altında çok hızlı tepki süresine sahip." ifadelerini kullandı. 

Sensörlerin canlı hücrelerle çoğaltılan silikon işlemcileri içerdiği bildirildi. Prototip aşamasında olan ürünün, havalimanı ve uçaklara ne zaman geleceğine ilişkin henüz bilgi verilmedi. 

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu