Twitter'daki kısıtlamanın nedeni belli oldu

Sosyal medya mecrası Twitter, içerik görüntüleme sınırının geçici olduğunu kaydederek, mecraya zarar veren botları ve diğer kötü aktörleri saptayıp ortadan kaldırmak maksadıyla uygulandığını bildirdi.

BİLİM-TEKNOLOJİ 05.07.2023, 00:58 05.07.2023, 18:00 Koray
Twitter'daki kısıtlamanın nedeni belli oldu

Twitter, tartışmalara yol açan içerik görüntüleme sınırına dair açıklamada bulundu.

Bahse konu açıklamada, "Kullanıcı tabanımızın güvenirliğini temin etmek maksadıyla bot ve spamları platformumuzdan kaldırmak için sert tedbirler almalıyız." denildi.

Bu sebeple platforma zarar veren botları ve diğer kötü aktörleri saptayıp ortadan kaldırabilmek için kullanıma geçici olarak limit getirildiği kaydedilen açıklamada, söz konusu hesapların yapay zeka modellerini oluşturmak için insanların herkese açık olan Twitter verilerini elde etmesini ve insanlar ile Twitter'daki konuşmaları muhtelif şekillerde manipüle etmesini engellemek için çalışıldığı vurgulandı.

Açıklamada, sınırlamaların mecrayı kullanan insanların ufak bir yüzdesini etkilediği ve çalışma bittiğinde bir güncelleme yapılacağı belirtildi.

Sınırlamaların reklam üzerindeki etkilerinin de en az seviyede olduğu kaydedilen açıklamada, platformu herkes için çok daha iyi bir yer yapmaya derinden bağlı olunduğunun altı çizildi.

Açıklamada, "Zaman zaman, kısa bir an için dahi olsa, hızlanmak için yavaşlamanız gerekir." denildi.Ne olmuştu?

Twitter Yönetim Kurulu Başkanı Elon Musk, geçtiğimiz hafta sonu, mecradaki manipülasyonu tespit edebilmek için kullanıcılara geçici bir süreliğine içerik görüntüleme sınırı getirildiğini açıklamıştı.

Doğrulanmış hesapların 24 saatte 6 bin, doğrulanmamış hesapların ise 600 içerik görüntüleyebileceğini duyuran Musk, yeni doğrulanmamış hesapların ise 24 saatte 300 gönderi okuyabileceğini belirtmişti. Musk, daha sonra gerçekleştirdiği paylaşımda ise mevzubahis limitlerin yakın zamanda sırasıyla 8 bin, 800 ve 400'e çıkarılacağını vurgulamıştı.

 

Yorumlar (0)