Türksat 6A’nın fırlatılmasına geri sayım başladı

Türksat AŞ tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin yerli ve milli ilk haberleşme uydusu Türksat 6A’nın ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan SpaceX’in Falcon 9 roketiyle fırlatılması için geri sayım başladı. Türksat 6A’nın uzay yolculuğu, 8 Temmuz’u 9 Temmuz’a bağlayan gece Türkiye saatiyle 00:20’de başlayacak.

BİLİM-TEKNOLOJİ 07.07.2024, 13:29 Melina Ay
Türksat 6A’nın fırlatılmasına geri sayım başladı

Türksat 6A’nın fırlatılması için son hazırlıklar tamamlanıyor. Türksat AŞ’den yapılan açıklamada, uydunun Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilmesi için geri sayımın sürdüğü belirtildi. Fırlatma işlemi, 8 Temmuz’u 9 Temmuz’a bağlayan gece Türkiye saatiyle 00:20’de gerçekleşecek.

Tarihi fırlatma anı, Türksat Gölbaşı Yerleşkesi’nde düzenlenecek “Fırlatma Töreni” ile canlı olarak izlenecek. Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndaki fırlatma, bu özel etkinlikte ekranlardan takip edilebilecek.

Türkiye’nin En Büyük AR-GE Projesi

Türksat 6A, Türkiye’nin en kapsamlı AR-GE projelerinden biri olarak 42 derece doğu yörüngesinde görev yapacak. Jeosenkron (yer sabit) haberleşme uydusu olarak tasarlanan Türksat 6A, TV yayıncılığı ve geniş kapsama alanında ülkenin uydu haberleşme ihtiyaçlarını karşılayacak.

Proje, yerli ve milli imkanlarla gerçekleştirildi. 84 yerli ekipman kullanılarak yüzde 80’den fazla yerlilik oranına ulaşan uydu, yaklaşık 4,2 ton fırlatma kütlesi ve 8,4 kW faydalı yük kapasitesine sahip. Yörüngesindeki konumuna ulaştığında, Türkiye, Avrupa ve Güney Asya’da geniş bir coğrafyada hizmet verecek.

Türksat 6A’nın fırlatılmasıyla birlikte, Türkiye’nin uydu hizmetleriyle ulaşabileceği nüfus 3,5 milyardan 5 milyara yükselecek.

Fırlatma nerede yapılacak?

Fırlatma töreni, Türksat Gölbaşı Yerleşkesi’nde yapılacak ve canlı olarak yayınlanacak. Ayrıca, Cape Canaveral’daki fırlatma anı da canlı olarak takip edilebilecek.

Yorumlar (0)