Türksat 6A, Türkçe komutlarla uzayda yol alıyor

Bugün "Türkçe" komutla uzay yolculuğuna başlayan Türksat 6A'ya ilişkin konuşan TÜBİTAK Uzay Enstitü Müdürü Mehmet Nefes, “Şu anda uydumuzun bütün alt sistemleri nominal biçimde çalışıyor. Aldığımız verilerde herhangi bir anomali yok” ifadelerini kullandı.

BİLİM-TEKNOLOJİ 09.07.2024, 14:34 Şeyda Gül
Türksat 6A, Türkçe komutlarla uzayda yol alıyor

Türksat 6A uydusunun fırlatılmasının ardından TÜBİTAK UZAY Görev Kontrol Merkezi'nde değerlendirmede bulunan TÜBİTAK UZAY Enstitü Müdürü Mehmet Nefes, sabaha karşı 02.30'da başarıyla fırlattıkları uydunun yörünge transfer yolculuğuna başladığını belirtti. “Uydumuzla ilgili ilk sağlık verilerini, ilk ön verileri 67. dakikadan itibaren almaya başladık. Bu verileri aldıktan yaklaşık 1 saat kadar sonra da uydumuza komut göndermeyi başardık” diyen Nefes, şu anda uydunun bütün alt sistemleri nominal biçimde çalıştığını dile getirdi. Aldıkları verilerde herhangi bir anomali olmadığını ifade eden Nefes, “Tanımlı prosedürde yer alan hususlar adım adım takip ediliyor. Uydumuzun yörünge transfer süreci başarıyla devam ediyor. Güneş panelleri de başarıyla açıldı” şeklinde konuştu.

İlk defa Türkçe komut gönderdik

Uydunun fırlatılmaya hazır olduğuna dair komutun TÜBİTAK UZAY Görev Kontrol Merkezi'ndeki ilgili alt sistem uzmanları ve teknik liderlerce ABD'deki ekibe Türkçe iletildiğini vurgulayan Nefes, ABD'deki ekibimiz de oradaki ilgili kişilere bu komutu ilettiğini dile getirdi. Fırlatma firması SpaceX'e 'Uydumuz fırlatmaya hazır' komutu iletilmiş olduğunu kaydeden Nefes, bundan önceki haberleşme uyduları hep yurt dışından tedarik edilen uydular olduğunu anımsattı. “Fırlatılmaya hazır olduğu komutu o üreticinin kendi dilinde oluyordu. Biz de bunlara uzaktan içimiz buruk olarak şahit oluyorduk. Bu gece uydumuz fırlatılırken Türkçe bir komutu göndermiş olduk” diyen Nefes, bundan sonra da inşallah Türkçe komut dışında başka bir komut görmeyeceklerini vurguladı.

Yolculuk 12 gün sürecek

Türksat 6A'nın yörünge transfer sürecinin yaklaşık 12 gün kadar devam edeceği bilgisini veren Nefes, bu yolculuk esnasında kimyasal itki sistemi tarafından 5 büyük ateşleme gerçekleştireceğini belirtti. Bunların hem öncesinde hem sonrasında ekiplerin detaylı bir yörünge hesabı yapacağını anlatan Nefes, bunun çok önemli, kritik ve ilk defa deneyimledikleri bir süreç olacağını vurguladı. “İnşallah bu süreci de başarıyla tamamlarız” temennisinde bulunan Nefes,  “Türksat 6A uydusu planlandığı gibi yer sabit yörüngeye yaklaşık 36 bin kilometrelik yörüngesine ulaşır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)